Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rezerwat przyrody Lipno i Lipionko
Województwo:
pomorskie
Telefon:
58 686 82 73
E-mail:
wpk@pomorskieparki.pl
Współrzędne GPS:
54.007778 / 17.828889000000004
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 134) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego utworzono zaledwie jeden rezerwat, jednak obszarów cennych przyrodniczo i krajobrazowo jest więcej. Jednym z postulowanych rezerwatów jest Rezerwat przyrody Lipno i Lipionko.

Jest to obszar cenny pod względem unikatowej fauny i flory, przede wszystkim ostoja ptaków z wartościowymi torfowiskami. Chroniłby 2 jeziora wytopiskowe, czyli powstałe po wytopieniu się brył martwego lodu - Lipno i Lipionko oraz obszary błotno-torfowiskowe. Miejsce te upodobały sobie do lęgów i żerowania ptaki wodno-błotne, jak brodziec krwawodzioby, rybitwa czarna, rybołów, słonka, cyraneczka, gągoł, kobuz, kszyk. W sumie naliczono 45 gatunków ptactwa, w tym 28 gatunków ptactwa lęgowego. Z kolei chronioną roślinność reprezentują: czermień błotna, kruszyna pospolita, rosiczka okrągłolistna, grążel żółty, widłak jałowcowaty, bagnica torfowa, bagno zwyczajne i widłak goździsty. Na jeziorem Lipno zwróćcie uwagę na grupę 7 jałowców, które ze względu na swój wiek (ok. 100 lat) chronione są jako pomnik przyrody. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się platforma widokowa.

Przez Rezerwat przyrody Lipno i Lipionko przebiega Pętla Lipno. Jest to szlak rowerowy oznakowany kolorem czarnym, o długości 23 km. Na trasie znajduje się 12 przystanków z tablicami edukacyjnymi. Prowadzi wokół jezior Lipno, Słupino i Cheb.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top