Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rezerwat Zdrójno
Województwo:
pomorskie
Telefon:
58 588 58 72
E-mail:
lubichowo@gdansk.lasy.gov.pl
Współrzędne GPS:
53.74424420118154 / 18.313493735622615
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 130) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Bóbr europejski, obecnie w Polsce dość powszechny, wyginął w wielu regionach Europy, a w większości tych, gdzie jeszcze występuje został objęty ochroną. W Polsce podlega częściowej ochronie. Ciekawostką jest, że w XI wieku pierwszy koronowany król Polski - Bolesław Chrobry, zabronił polowania na bobry i ustanowił nawet urząd bobrowniczego mającego troszczyć się o te zwierzęta. Jako własność królewska ich sprzedaż (dla futra i mięsa) i zyski z niej podlegały monopolowi. Mimo tego od XIII wieku liczebność bobrów zmniejszała się, a w 1529 r. wprowadzono ich ochronę. Bóbr korzyści z tego nie miał żadnej, bo w 1881 r. Józef Łoziński, autor monografii bobra, napisał "...czy i gdzie on dzisiaj u nas istnieje, nie wiadomo. Zdaje się, że należy do zwierząt zupełnie wytępionych, nigdzie bowiem o nim wzmianki nie znajdujemy". Bobry prawie wyginęły w Polsce. Po II wojnie światowej rozpoczęła się akcja planowej reintrodukcji bobrów.

W 1979 r. w Borach Tucholskich rozpoczęto reintrodukcję bobra europejskiego, co dało świetne efekty, tak że w 1983 r. utworzono Rezerwat Zdrójno, który ma chronić ekosystem zamieszkiwany przez bobry. Zwierzętom spodobało się w tej okolicy tak bardzo, że obecnie większość jezior, rowów melioracyjnych i całe dorzecze rzeki Wdy są przez nie zasiedlone. Na terenie Rezerwatu rośnie wiele rzadkich roślin, z których 14 zostało objętych ochroną, a 18 uznano za rzadkie i zagrożone w Polsce lub regionie.

Przespacerujcie się malowniczą trasą wokół jeziora Brzezinek. Liczy on 10 km. Być może uda Wam się wypatrzeć bobra, a już na pewno ich żeremia.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top