Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wigierski Park Narodowy
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.016667 / 23.08333300000004
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 143) 4.8 / 10


Opis obiektu:


W Polsce istnieją 23 parki narodowe, a ten jest jednym z największych z nich. Każdy warto odwiedzić, a od nas dowiecie się, czemu akurat ten.

W logo parku pojawia się rzeka i bóbr. W latach 50., kiedy park jeszcze nie został powołany, na tym terenie objęto ochroną bobry, których wtedy było w Polsce bardzo mało. Rzeka z logo to Czarna Hańcza.

Wigierski Park Narodowy jest częścią Puszczy Augustowskiej. Na jego terenie znajdują się 42 jeziora i to właśnie wody powierzchniowe decydują o specyfice miejsca (krajobrazie, klimacie...). W centrum Parku podziwiać można jezioro Wigry, największe jezioro Parku, przez które przepływa rzeka Czarna Hańcza będąca szlakiem kajakowym. Fascynują swoim pięknem też tzw. suchary, specyficzne śródleśne jeziorka - niewielkie, izolowane i bezodpływowe. Charakterystyczna jest roślinność torfowiskowa otaczająca je i narastająca na nie.

Flora Parku to głównie mszyste lasy iglaste sosnowo-świerkowe. Wyjątkowe w Parku są storczyki, których żyją tam aż 22 gatunki. Wśród nich krytycznie zagrożone miodokwiat krzyżowy oraz kukuczka kapturkowata. Wśród zwierząt objętych ochroną dominują ptaki, zaraz po nich ssaki (wilki, rysie, łosie, jelenie, sarny, borsuki, jenoty...). Już wspominaliśmy Wam o wyjątkowym statusie bobrów. Dzięki ich ochronie zapoczątkowanej w latach 50. wzrosła liczebność tych zwierząt, które migrowały na całą Suwalszczyznę.

Na terenie parku znajdują się zabytki archeologiczne, najstarsze z paleolitu (kamienne narzędzia). Zwróćcie też uwagę na zespół poklasztorny Kamedułów, który powstał w XVII wieku w miejscu królewskiego, myśliwskiego dworku.

W Wigierskim Parku Narodowym nie będziecie się nudzić. Jest tam wiele szlaków rowerowych i pieszych oraz ścieżek edukacyjnych. Krajobrazy podziwiać możecie również z kajaka, łodzi wiosłowej, żaglówki (pamiętajcie, że silnik spalinowy jest zakazany). Na niektórych jeziorach można też wędkować.

Odwiedźcie koniecznie Muzeum Wigier mieszczące się na brzegu jeziora Wigry, w miejscowości Stary Folwark. Są tam wystawy, np. prezentujące tajemnicze głębiny jezior i rzek. W Muzeum mieści się sala laboratoryjna oraz sala projekcyjna - miejsce prezentacji filmów, pokazów przezroczy, seminariów i warsztatów.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top