Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Bagno Ławki
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.295901050217644 / 22.6486301413388
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 163) 5 / 10


Opis obiektu:


Bagno Ławki znajduje się w dolnym basenie Biebrzy. Są to rozległe torfowiska niskie i ogromne łąki. Właśnie dzięki nim zwierzęta z okolicznych wsi przez stulecia miały zapewnione siano. Już teraz trawy się nie kosi, a zwierząt nie wypasa, za to raz do roku Bagno Ławki staje się miejscem wielkiej rywalizacji i wspaniałej zabawy. Biebrzańskie Sianokosy, czyli Mistrzostwa w koszeniu bagiennych łąk tradycyjną kosą ściągają na Bagno zawodników z całej Polski, a nawet ze świata. Zabawa jest przednia i śmiechu niemało. Co roku słychać te same słowa pełne wspomnień, że dobrego kosiarza można poznać po pierwszym ruchu kosą, która musi zaświstać w trawie i że dawniej najlepsze kosy to były te kowalskiej roboty. I zdradzimy Wam zasłyszaną tajemnicę - aby sprawdzić, czy kosa jest dobra, czy ma duszę, należy uderzyć jej czubkiem w kamień i posłuchać dźwięku - powinien być głuchy, ponieważ brzęczący świadczy o źle zahartowanej kosie.

Bagno Ławki upodobały sobie ptaki, m.in. wodniczka (co 10 ptak tego gatunku na świecie lęgnie właśnie w tym miejscu), dubelt, kszyk, rycyk, batalion, kulik wielki, orlik grubodzioby, gadożer, błotniak łąkowy i sowa błotna.

W okolicy Bagna Ławki znajduje się ścieżka edukacyjna "Grobla Honczarowska" licząca 3,5 km. Zaczyna się przy Carskiej Drodze i prowadzi w głąb torfowisk do tzw. Batalionowej łąki. Po drodze poznacie różnorodność drzew (np. leszczyna, olcha czarna, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, dereń świdwa...) oraz rzadkich roślin (np. kosaciec syberyjski, wawrzynek wilczełyko, storczyki). Groblę zbudował na przełomie XIX i XX wieku namiestnik carski Honczarow, który miał tam swój majątek.

Na ścieżce znajduje się 6 przystanków: Carska Droga, Bobry, Wierzby, Polana-motyle, Wieża widokowa-Bróg oraz Batalionowa Łąką (nazwa pochodzi nie od batalii, a od ptaków batalionów, które niestety rzadko można tam spotkać, ponieważ lubią niską roślinność, a zaprzestano koszenia łąk).

Przy samej Carskiej Drodze stoi wysoka drewniana wieża widokowa. Widok na ogromne tereny łąk jest ujmujący. Wypatrujcie łosia.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top