Carska Droga
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Carska Droga
- Województwo:
- podlaskie
- Współrzędne GPS:
- 53.37054 / 22.590173999999934
- Szlak:
- Biebrza
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 160) 4.9 / 10
Opis obiektu:
Carska Droga wzięła swą nazwę od połączenia carskich twierdz: Łomży, Osowca i Grodna z czasów rozbiorowych. Została zbudowana w 1895 r. Była ona drogą rokadową, czyli przebiegającą prostopadle do kierunku działania wojsk, a równolegle lub skośnie do linii frontu. Została zbudowana na potrzeby Twierdzy Osowiec i systemu umocnień zachodnich rubieży Imperium Rosyjskiego. Pierwotnie biegła po wewnętrznej stronie fosy Twierdzy Osowiec, co zmieniono po 1953 r.
Decyzję o jej budowie osobiście podjął car Mikołaj II osobnym dekretem. Miłośnicy fortyfikacji, ale również historycy z upodobaniem powtarzają sobie anegdotę, jakoby car samodzielnie naszkicował zarys drogi linijką przyłożoną do Grodna i Warszawy. Jest to bardzo prawdopodobne i tłumaczyłoby fakt, że Carska Droga zbudowana została długimi prostymi odcinkami, co było bardzo trudne na bagnistym terenie i spowodowało ogromne koszty finansowe.
Carska Droga, dawniej brukowa i szutrowa, a obecnie na większości pokryta asfaltem, rozpoczyna się w Mężeninie i kieruje na północ i północny-wschód przez Strękową Górę, Osowiec, Goniądz, Dąbrowę Białostocką do granicy państwa i dalej do Grodna na Białorusi. Razem jest to 128 km. Najczęściej jednak nazwa ta używana jest dla konkretnego odcinka liczącego 33 km i przebiegającego w większości przez Biebrzański Park Narodowy od mostu na Narwi w miejscowości Strękowa Góra do skrzyżowania z drogą krajową nr 65 w miejscowości Osowiec-Twierdza.
Droga krajobrazowo jest piękna i zróżnicowana. Rozglądajcie się na niej za łosiami, których w Biebrzańskim Parku Narodowym jest ok. 400 sztuk, wilkami, lisami. I zwolnijcie na tej Łosiostradzie. Nie obraźcie się na postój podczas jazdy spowodowany wracającymi z pastwiska krowami. Uwielbiamy znaki przy Carskiej Drodze, jak "Nie traf w łosia, ani w bobra, zwolnij dla swojego dobra". Róbcie częste postoje aby podziwiać przyrodę. Warto! Już nie jeden turysta stał się dzięki Carskiej Drodze "biebrznięty".
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.