Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Carska Droga
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.37054 / 22.590173999999934
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 160) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Carska Droga wzięła swą nazwę od połączenia carskich twierdz: Łomży, Osowca i Grodna z czasów rozbiorowych. Została zbudowana w 1895 r. Była ona drogą rokadową, czyli przebiegającą prostopadle do kierunku działania wojsk, a równolegle lub skośnie do linii frontu. Została zbudowana na potrzeby Twierdzy Osowiec i systemu umocnień zachodnich rubieży Imperium Rosyjskiego. Pierwotnie biegła po wewnętrznej stronie fosy Twierdzy Osowiec, co zmieniono po 1953 r.

Decyzję o jej budowie osobiście podjął car Mikołaj II osobnym dekretem. Miłośnicy fortyfikacji, ale również historycy z upodobaniem powtarzają sobie anegdotę, jakoby car samodzielnie naszkicował zarys drogi linijką przyłożoną do Grodna i Warszawy. Jest to bardzo prawdopodobne i tłumaczyłoby fakt, że Carska Droga zbudowana została długimi prostymi odcinkami, co było bardzo trudne na bagnistym terenie i spowodowało ogromne koszty finansowe.

Carska Droga, dawniej brukowa i szutrowa, a obecnie na większości pokryta asfaltem, rozpoczyna się w Mężeninie i kieruje na północ i północny-wschód przez Strękową Górę, Osowiec, Goniądz, Dąbrowę Białostocką do granicy państwa i dalej do Grodna na Białorusi. Razem jest to 128 km. Najczęściej jednak nazwa ta używana jest dla konkretnego odcinka liczącego 33 km i przebiegającego w większości przez Biebrzański Park Narodowy od mostu na Narwi w miejscowości Strękowa Góra do skrzyżowania z drogą krajową nr 65 w miejscowości Osowiec-Twierdza.

Droga krajobrazowo jest piękna i zróżnicowana. Rozglądajcie się na niej za łosiami, których w Biebrzańskim Parku Narodowym jest ok. 400 sztuk, wilkami, lisami. I zwolnijcie na tej Łosiostradzie. Nie obraźcie się na postój podczas jazdy spowodowany wracającymi z pastwiska krowami. Uwielbiamy znaki przy Carskiej Drodze, jak "Nie traf w łosia, ani w bobra, zwolnij dla swojego dobra". Róbcie częste postoje aby podziwiać przyrodę. Warto! Już nie jeden turysta stał się dzięki Carskiej Drodze "biebrznięty".

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top