Jagłowo wieś skansen
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Jagłowo wieś skansen
- Miasto:
- Jagłowo 16-310
- Województwo:
- podlaskie
- Współrzędne GPS:
- 53.622222 / 22.982500000000073
- Szlak:
- Biebrza
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 164) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Niewielka wieś Jagłowo położona jest w Dolinie Biebrzy, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zwana jest wsią skansenem. Nie bez powodu. Wzdłuż lewego, wyższego brzegu Biebrzy, rozlokowane są piękne, drewniane obejścia. Woda niemal dotyka budynków. We mgle granica między nimi zaciera się i ma się wrażenie, że rzeka obmywa płoty i wkracza na podwórza. Przez wieki odgrywała wielką rolę w życiu mieszkańców wsi, którzy poruszali się po niej dzięki pychówkom (płaskodennym łódkom odpychanym od dna wiosłem lub tyczką). Czuli respekt wobec Biebrzy, która często opuszczała swe koryto tworząc ogromne rozlewiska.
Jagłowo otoczone jest rozległymi łąkami, na których gospodarze wypasali krowy i konie oraz mokradłami Biebrzańskiego Parku Narodowego. Okolica cudowna, włada nią naura, nie człowiek. Jaki ogrom ptaków przebywa na tym terenie wiedzą Ci, co tam mieszkają oraz turyści trafiający do Jagłowa najczęściej przypadkowo. A widoki zapierają dech w piersiach. Wśród krajobrazów tak pięknych, że trudnych do opisania, wypatrzeć nietrudno żurawie, dzikie gęsi, czaple siwe, łosie, kuny, sarny, jelenie... I te krowy pędzone piaszczystym brzegiem, między rzeką a drewnianymi domami - widok sielski! Jakbyśmy cofnęli się w czasie.
W centrum Jagłowa znajduje się drewniana kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju wybudowana w 1943 roku z inicjatywy ukrywającego się we wsi podczas okupacji wikariusza suchowolskiego - ks. Witolda Ostrowskiego, z kolei ołtarz wykonały siostry kapucynki przybyłe do Suchowoli podczas II wojny światowej.
Niewiele osób wie, że w Jagłowie znajdują się plantacje aronii. Sok aroniowy znad Biebrzy jest i smaczny, i zdrowy, i ekologiczny. Tłoczony jest na tradycyjnej prasie z wykorzystaniem przekładek wiklinowych. Polecamy. To produkt lokalny Podlasia.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.