Kalinówka Kościelna
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Kalinówka Kościelna
- Województwo:
- podlaskie
- Współrzędne GPS:
- 53.387556 / 22.927157999999963
- Szlak:
- Biebrza
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 159) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Kalinówka Kościelna, niewielka wieś, należała pierwotnie do rodu magnackiego Radziwiłłów, aby z czasem stać się wsią plebańską. Znajduje się w niej kilka zabytków, które warto poznać.
Wśród nich drewniany lamus z 1782 r. Wyjaśnimy Wam najpierw, co to jest lamus. Dawniej nazywano tak budynek gospodarczy, drewniany lub murowany, niekiedy z podcieniem lub gankiem, często o ozdobnych formach architektonicznych. Pierwotnie lamusy powstawały przy dworach by chronić cenne sprzęty, jak dokumenty, zbroje... Z czasem również przy chałupach chłopskich, wówczas służyły do przechowywania sprzętu gospodarczego, zboża... Lamus ze wsi Kalinówka Kościelna jest drewniany i dwukondygnacyjny o konstrukcji zrębowej, ze słupowymi podcieniami. Prawdopodobnie został zbudowany w 1782 r. W 1927 r. przeszedł gruntowny remont, poza tym obrócono go o 90 stopni. Po II wojnie światowej mieszkał w nim nauczyciel, który spowodował pożar. Spłonął wówczas całkowicie dach i słupy. Budynek był później dwa razy remontowany. Obecnie mieści się w nim izba regionalna, w której zobaczycie m.in. zabytkowe krosna.
Kościół pw. św. Anny wybudowano w 1776 r. Wcześniejszy kościół został zbudowany w 1511 r., a ufundował go Mikołaj Radziwiłł. Spłonął on w 1761 r. Obecny kościół jest drewniany (modrzewiowy), z barokowym wystrojem. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z I połowy XVII w. Zwróćcie również uwagę na kolejne ozdoby ołtarza głównego - rzeźby archaniołów z XVII w. i renesansowe tabernakulum z I poł. XVII w. W kościele znajdują się również zabytkowe organy.
Nie przeoczcie zabytkowej murowanej bramy cmentarnej z 1848 r. Po obu jej stronach znajdują się gliniane tabliczki, a na nich najważniejsze informacje z historii budowy. Na cmentarzu znajdziecie zabytkowe krzyże i pomniki z pocz. XIX wieku.
Inne zabytki wsi Kalinówka Kościelna to wiatrak typu paltrak z 1924 r. Jego właścicielem i budowniczym był Józef Kozłowski. Również wnętrze całe z drewna było jego dziełem. Wiatrak pełnił rolę młyna początkowo kamiennego (2 kamiennie mieliły zboże). Z czasem zainstalowano walce stalowe, a potem podłączono prąd elektryczny. Warto wspomnieć, że wiatraków na Podlasiu jest sporo. Podczas zwiedzania tego regionu zwróćcie na nie uwagę. Są ginącymi elementami podlaskiego krajobrazu, zwanymi obecnie refleksyjnie i niezwykle smutno "bezskrzydłymi inwalidami".
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.