Kamienna Stara
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Kamienna Stara
- Miasto:
- Kamienna Stara 16-200
- Województwo:
- podlaskie
- Współrzędne GPS:
- 53.688889 / 23.297500000000014
- Szlak:
- Biebrza
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 154) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Kamienna Stara to malutka wieś, której nazwa wzięła się od rzeczki Kamienna, płynącej wzdłuż zabudowań i wpadającej do Biebrzy.
We wsi znajduje się najstarsza na Podlasiu drewniana budowla - kościół św. Anny z XVI wieku. Został on ufundowany przez młodszego Piotra Wiesiołowskiego (jego ojciec nosił to samo imię), jako świątynia przy letniej rezydencji, która niestety nie zachowała się. Piotr Wiesiołowski był marszałkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oprócz kościoła i rezydencji w Kamiennej Starej, wzniósł pałac w Białymstoku oraz ufundował w tym mieście kościół. Dla Białegostoku był najbardziej zasłużonym włodarzem ze swojego rodu. Białystok stał się z czasem prywatnym miasteczkiem Wiesiołowskich, którzy powiększali dobra o kolejne wsie i folwarki. Piotr Wiesiołowski przyczynił się do powstania w 1580 roku Lipska.
We wsi Kamienna Stara zmarła w 1591 r. żona Piotra, Zofia Lubomirska.
Piotr Wiesiołowski, a potem i jego spadkobiercy, upodobali sobie dwór kamieński, obok którego założyli park dworski. Z czasem dwór stał się główną siedzibą syna Piotra, Krzysztofa. Bywał w nim Łukasz Górnicki, twórca Dworzanina Polskiego (parafrazy traktatu Il cortegiano Baltazara Castiglione). Po śmierci bezdzietnego Krzysztofa Wiesiołowskiego, wszystkie rozległe dobra rodu przeszły w posiadanie Rzeczypospolitej i zostały włączone do starostwa tykocińskiego.
Kościół św. Anny w Kamiennej Starej, mimo że wielokrotnie remontowany, zachował swój pierwotny wygląd nawiązujący do średniowiecznych obiektów sakralnych. Jest jednonawowy, bez wyodrębnionego prezbiterium. We wnętrzu znajduje się kamienna chrzcielnica z datą 1609 r. oraz polichromowany ołtarz z 1610 r. Legenda głosi, że Piotr Wiesiołowski postawił kościół św. Anny, aby zadośćuczynić tragedii, która wydarzyła się we wsi - psy zagryzły dziewczynkę o imieniu Anna, która wracała z dworu do domu. Dawne prawo karne mówiło, że w ramach pokuty oraz pojednania z rodziną zabitego, winny śmierci powinien postawić kaplicę w miejscu zbrodni.
W Kamiennej Starej znajduje się jeszcze zabytkowy cmentarz z początku XVII wieku oraz drewniany wiatrak holenderski z 1929 r.
We wsi urodził się Nikodem Sulik-Sarnowski, polski dowódca wojskowy, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, generał brygady Polskich Sił Zbrojnych, uhonorowany kilkunastoma orderami i odznaczeniami. Prochy generała i jego żony Anieli zostały sprowadzone z Londynu do Kamiennej Starej w 1993 roku i spoczęły przy kościele św. Anny. W lipcu 2012 umieszczono tam również szczątki Bolesława Sulika, syna generała.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.