Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Knyszyn
Miasto:
Knyszyn 19-120
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.3125 / 22.919444
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 163) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Czasy świetności Knyszyna przypadają na okres panowania króla Zygmunta Augusta. Dzięki niemu wybudowano ratusz na rynku, cerkiew prawosławną (została rozebrana w 1925 r. i przewieziona do Wasilkowa), łaźnie, budynek wagi, stadninę koni, wybrukowano ulice. I oczywiście dwór królewski, który obecnie nie istnieje, a zbudowany został XVI wieku właśnie dla króla.

Król często przebywał w mieście, źródła historycznie podają różne liczby, ale było to ok. 20 razy, w latach 1533–1572. W Knyszynie chętnie wypoczywał, udawał się na polowania, ale również pracował - władał Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. To właśnie w Knyszynie podpisał m.in. pierwszą w Polsce Ustawę Morską i Leśną. Król Zygmunt August zmarł w knyszyńskim dworze 7 lipca 1572 roku, co odmalował Jan Matejko. Obraz podziwiać można w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zachęcamy Wa do spaceru szlakiem "Śladami historii królewskiego Knyszyna", który oznakowany jest 16. tablicami:

Knyszyn
1. Historia Knyszyna
2. Rynek
3. Cerkiew
4. Kościół p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty
5. Lamus
6. Zabytkowy dom mieszkalny
7. Synagoga
8. Dwór królewski, szkoła, cerkiew unicka
9. Manufaktura tkacka, kircha ewangelicka
10. Szpital
11. Cmentarz św. Marka

Knyszyn Zamek
12. Starostwo knyszyńskie
13. Zamek Krasińskich

Kalinówka Kościelna
14. Kościół p.w. św. Anny
15. Lamus
16. Brama cmentarna


Gotycko-renesansowy kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty wybudowany został w latach 1579-1601, jednak obecny wygląd uzyskał w latach 1900-1902. We wnętrzu zwróćcie uwagę na znajdujące się w kruchcie rzeźby Maryi i św. Jana z 1600 r. Koło kościoła znajduje się duży kamień z wykutym otworem na wodę święconą, pochodzący z 1520 r. oraz obelisk z figurą Matki Boskiej z 1904 r.

Zabytkowa jest również część miasta z XVI wieku, cmentarz prawosławny z XIX w. oraz drewniany lamus plebański z 1808 r., który służył do przechowywania zboża. Początkowo pokryty był słomą, w latach 50. XIX w. dach ułożono z tarcic, a w 1925 r. pokryto go gontem. Lamus można zwiedzać jedynie z zewnątrz.

Przespacerujcie się do drewnianego domu niemieckiej rodziny Klattów z XVIII wieku wybudowanego w stylu dworku mieszczańskiego. Po Klattach mieszkali w nim również rodziny Bartkiewiczów i Piaseckich. Ci ostatni (także ostatnia właścicielka domu, Cecylia Piasecka) zbierali dokumenty związane z przeszłością miasta. Wszystko to, łącznie z meblami i innymi pamiątkami, można zobaczyć po skontaktowaniu się z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury, tel. (85) 727 99 97.

Zwiedźcie również XVIII-wieczny cmentarz żydowski, założony na groblach królewskich sadzawek, których dawniej było 20. Kirkut uważany jest za jeden z najciekawszych w Polsce, do tego jest największy i najlepiej zachowany w województwie podlaskim. Najstarsza macewa pochodzi z 1794 r. Większość macew jest prostych w formie, ale część wyróżnia się oryginalnym kształtem, misterną techniką wykonania i wielkością. Knyszyńscy Żydzi posiadali swoją synagogę, która wprawdzie przetrwała wojnę, jednak została zburzona w latach 80. XX w.

Zajdźcie do Knyszyńskiego Ośrodka Kultury, by zwiedzić Izbę Regionalną z najcenniejszymi zabytkami ze starej parafii. Wśród nich srebrny kielich z herbem Radziwiłła z 1520 r., kielich z 1663 r., ornaty barokowe z XVII i XVIII w. W Izbie znajdują się również zabytki etnograficzne i Galeria Haftu i Koronki.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top