Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rezerwat Czerwone Bagno
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.651944 / 22.83416699999998
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 167) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Rezerwat faunistyczny Czerwone Bagno położony jest na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z niewielu zachowanych pierwotnych, najbardziej dzikich terenów kraju. W historii Polski nie raz zdarzało się, że tereny te stawały się schronieniem dla partyzantów. Pułkownik Konstanty Ramotowski pseudonim Wawer, dowódca Powstania Styczniowego w 1863 r. wraz ze swoim oddziałem walczył i chronił się w Czerwonym Bagnie. Z kolei podczas II wojny światowej mieszkańcy wsi Grzędy za pomoc dla oddziałów AK zostali zamordowani (pochowani są w pobliskiej Solistowskiej Górze), część przewieziono do obozu w Grajewie. W 1944 r. na Czerwonym Bagnie odbyła się największa bitwa partyzancka na Białostocczyźnie - bitwa 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopki. Dowódca wraz ze 110 partyzantami zginął uśmiercając 1500 Niemców.

Rezerwat obejmuje obszar bagien i lasów, w których chroni się łoś, jeleń, sarna, wilki. Nie brakuje również ptaków - bielika, orła przedniego, orlika krzykliwego. Z chronionych gatunków roślin na Czerwonym Bagnie rosną: krzew brzoza niska (nie taka niska, bo osiągająca do 2 m), bylina goryczka wąskolistna, rośliny storczykowate kruszczyk błotny, rosiczka okrągłolistna i storczyk szerokolistny, skalnica torfowiskowa będąca gatunkiem wymierającym oraz gniadosz królewski.

Zachęcamy Was do przespacerowania się 1000-metrową ścieżką prowadzącą przez drewnianą kładkę wijącą się w głąb lasu. Sam widok takiej ścieżki robi wrażenie (jest niekiedy kręta, niekiedy przed długie odcinki zupełnie prosta), a co powiedzieć spacer, gdy zagłębiamy się w tak niedostępny teren, bez zamoczenia choćby jednego palca. Początek ścieżki znajduje się ok. 4,3 km od leśniczówki Grzędy. Przy wejściu na ścieżkę stoi uschnięta sosna, zwana świętą, ponieważ dawni mieszkańcy Grzęd zawiesili na niej kapliczkę. Już jej wprawdzie tam nie ma, ale dwie inne kapliczki znajdują się na drzewach po obu stronach głównej drogi. Na kładce rozlokowano kilka punktów widokowych zabezpieczonych barierkami i opisanych tablicami dydaktycznymi. Na końcu ścieżki znajduje się podest widokowy, przyległy do obszaru Ochrony Ścisłej Czerwonego Bagna, na który wejść nie wolno.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top