Szlak rowerowy Gugny-Chojnowo
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Szlak rowerowy Gugny-Chojnowo
- Miasto:
- Gugny 19-104
- Województwo:
- podlaskie
- Współrzędne GPS:
- 53.35 / 22.591388999999936
- Szlak:
- Biebrza
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 160) 4.5 / 10
Opis obiektu:
Szlak rowerowy niebieski Biebrzańskiego Parku Narodowego liczy 34,4 km i przebiega następująco: Gugny – Trzcianne – Boguszewo – Dziękonie - Niewiarowo – Pisanki – Milewo – Boguszki – Mroczki – Chojnowo. Jest to drugi szlak w BPN oznakowany kolorem niebieski (pierwszy prowadzi z Osowca-Twierdzy do Korycina).
Szlak rozpoczyna się we wsi Gugny na obrzeżu Biebrzańskiego Parku Narodowego. We wsi, w pięknym budynku krytym równie pięknym dachem mieści się Terenowa Stacja Naukowo-Dydaktyczna Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która prowadzi badania flory i fauny doliny Biebrzy. Budynek mimo że nowy, nawiązuje do architektury Podlasia - jest drewniany, ma konstrukcję słupowo-ryglową, ganek, trójdzielne okna, a dach jest pokryty wiórem osikowym.
Stacja Gugny położona jest na polanie otoczonej lasem sosnowym na wydmach i pasmem olsu, zaledwie 6 km od Biebrzy. Warunki pracy są tam wyjątkowe! Z sali seminaryjnej pracownicy i studenci mogą obserwować łosie, sarny, żerujące żurawie, bociany czarne, czy polujące na gryzonie orliki. Pozazdrościć. Wśród projektów realizowanych przez Stację, znalazły się tak ciekawe, jak: Reliktowy charakter populacji łosia w dolinie Biebrzy, Inwentaryzacja ważek Biebrzańskiego Parku Narodowego, czy Znaczenie głosów wydawanych przez żaby zielone w doborze płciowym.
Z Gugien szlak prowadzi do wsi Trzcianne. Nazwa pochodzi od trzcin rosnących wokół rzeczki przepływającej niegdyś przez wieś. We wsi na przestrzeni lat znajdowały się cztery kościoły (nie w tym samym czasie). Pierwszy wybudowano już przed 1496 rokiem. Natomiast obecny, czwarty, zbudowany został w 1846 r. Wieś zamieszkiwało dawniej wielu Żydów. Pozostałości żydowskiego cmentarza zobaczycie przy drodze Trzcianne-Mroczki.
W Trzciannem, przy ul. 3 Maja 1, na terenie rozległego ogrodu znajduje się dom wpisany do rejestru zabytków jako dwór. Został on zbudowany w 1924 r. Podczas II wojny światowej stacjonowali tam najpierw Sowieci, potem Niemcy. Po 1945 r. dwór przeszedł w ręce państwa, mieściły się tam mieszkania i przychodnia weterynaryjna. Obecnie jest nieużytkowany i niestety niszczeje.
Z Trzciannego kierujcie się do Boguszewa, gdzie dawniej istniała cerkiew p.w. św. Praksedy. Wybudowana została przed 1561 rokiem. Po 1820 r. przeniesiono ją do Knyszyna i ustawiono na parafialnym cmentarzu, przy drodze do Krypna. Cerkiew rozebrano w 1941 r.
Następne na szlaku są wsie: Dziękonie, Niewiarowo, Pisanki, Milewo, Boguszki i Mroczki.
W Mroczkach znajduje się założenie dworskie, którego początki sięgają XV wieku i związane są z rodem Mroczków. Ród niedaleko gniazda rodowego założył kolejną wieś, zwaną Mroczkami Kamianką. W XVII w. majątek został rozdrobniony pomiędzy licznych członków rodziny. W miejsce jednego dworu powstało kilka gospodarstw, które utworzyły wieś drobnoszlachecką. W I poł. XIX w. Antoni Haraburda wzniósł nowy drewniany dwór kryty gontem, czworaki i wiele budynków gospodarczych, które przetrwały do końca okresu międzywojennego. W skład zabudowania dworskiego wchodziły też aleja dojazdowa wysadzana lipami, klonami, jesionami i brzozami oraz sady z trzema stawami i ogrody ozdobne. Do dzisiaj zachowała się aleja dojazdowa do dworu wpisana do rejestru zabytków oraz kamienna obora i ruiny drugiej obory.
Szlak kończy się w Chojnowie, gdzie urodził się Alojzy Szorc, polski historyk, regionalista, ksiądz katolicki, pierwszy dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.