Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak rowerowy Gugny-Chojnowo
Miasto:
Gugny 19-104
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.35 / 22.591388999999936
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 160) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Szlak rowerowy niebieski Biebrzańskiego Parku Narodowego liczy 34,4 km i przebiega następująco: Gugny – Trzcianne – Boguszewo – Dziękonie - Niewiarowo – Pisanki – Milewo – Boguszki – Mroczki – Chojnowo. Jest to drugi szlak w BPN oznakowany kolorem niebieski (pierwszy prowadzi z Osowca-Twierdzy do Korycina).

Szlak rozpoczyna się we wsi Gugny na obrzeżu Biebrzańskiego Parku Narodowego. We wsi, w pięknym budynku krytym równie pięknym dachem mieści się Terenowa Stacja Naukowo-Dydaktyczna Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która prowadzi badania flory i fauny doliny Biebrzy. Budynek mimo że nowy, nawiązuje do architektury Podlasia - jest drewniany, ma konstrukcję słupowo-ryglową, ganek, trójdzielne okna, a dach jest pokryty wiórem osikowym.

Stacja Gugny położona jest na polanie otoczonej lasem sosnowym na wydmach i pasmem olsu, zaledwie 6 km od Biebrzy. Warunki pracy są tam wyjątkowe! Z sali seminaryjnej pracownicy i studenci mogą obserwować łosie, sarny, żerujące żurawie, bociany czarne, czy polujące na gryzonie orliki. Pozazdrościć. Wśród projektów realizowanych przez Stację, znalazły się tak ciekawe, jak: Reliktowy charakter populacji łosia w dolinie Biebrzy, Inwentaryzacja ważek Biebrzańskiego Parku Narodowego, czy Znaczenie głosów wydawanych przez żaby zielone w doborze płciowym.

Z Gugien szlak prowadzi do wsi Trzcianne. Nazwa pochodzi od trzcin rosnących wokół rzeczki przepływającej niegdyś przez wieś. We wsi na przestrzeni lat znajdowały się cztery kościoły (nie w tym samym czasie). Pierwszy wybudowano już przed 1496 rokiem. Natomiast obecny, czwarty, zbudowany został w 1846 r. Wieś zamieszkiwało dawniej wielu Żydów. Pozostałości żydowskiego cmentarza zobaczycie przy drodze Trzcianne-Mroczki.

W Trzciannem, przy ul. 3 Maja 1, na terenie rozległego ogrodu znajduje się dom wpisany do rejestru zabytków jako dwór. Został on zbudowany w 1924 r. Podczas II wojny światowej stacjonowali tam najpierw Sowieci, potem Niemcy. Po 1945 r. dwór przeszedł w ręce państwa, mieściły się tam mieszkania i przychodnia weterynaryjna. Obecnie jest nieużytkowany i niestety niszczeje.

Z Trzciannego kierujcie się do Boguszewa, gdzie dawniej istniała cerkiew p.w. św. Praksedy. Wybudowana została przed 1561 rokiem. Po 1820 r. przeniesiono ją do Knyszyna i ustawiono na parafialnym cmentarzu, przy drodze do Krypna. Cerkiew rozebrano w 1941 r.

Następne na szlaku są wsie: Dziękonie, Niewiarowo, Pisanki, Milewo, Boguszki i Mroczki.

W Mroczkach znajduje się założenie dworskie, którego początki sięgają XV wieku i związane są z rodem Mroczków. Ród niedaleko gniazda rodowego założył kolejną wieś, zwaną Mroczkami Kamianką. W XVII w. majątek został rozdrobniony pomiędzy licznych członków rodziny. W miejsce jednego dworu powstało kilka gospodarstw, które utworzyły wieś drobnoszlachecką. W I poł. XIX w. Antoni Haraburda wzniósł nowy drewniany dwór kryty gontem, czworaki i wiele budynków gospodarczych, które przetrwały do końca okresu międzywojennego. W skład zabudowania dworskiego wchodziły też aleja dojazdowa wysadzana lipami, klonami, jesionami i brzozami oraz sady z trzema stawami i ogrody ozdobne. Do dzisiaj zachowała się aleja dojazdowa do dworu wpisana do rejestru zabytków oraz kamienna obora i ruiny drugiej obory.

Szlak kończy się w Chojnowie, gdzie urodził się Alojzy Szorc, polski historyk, regionalista, ksiądz katolicki, pierwszy dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top