Chojnice
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Chojnice
- Miasto:
- Chojnice 89-600
- Województwo:
- pomorskie
- Współrzędne GPS:
- 53.694167 / 17.556388999999967
- Szlak:
- Brda
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 139) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Chojnice powstały na terenie Borów Tucholskich ok. X wieku jako gród. Prawa miejskie otrzymały prawdopodobnie przed 1320 r., a w 1360 r. Krzyżacy wydali nowy dokument lokacyjny miasta. Oni też przyczynili się do jego rozwoju i powiększenia obszaru. Położenie na szlaku łączącym Zakon z Brandenburgią umożliwiło rozwój handlu.
W historii miasta szczególnie zapisała się data 18 września 1454 r. (czasy wojny trzynastoletniej), kiedy pod Chojnicami doszło do bitwy pomiędzy wojskami polskimi a Krzyżakami. Starcie zakończyło się zwycięstwem tych ostatnich. Równie znana jest bitwa z 2 stycznia 1657 r. z czasów potopu szwedzkiego, kiedy walkę stoczyć miały wojska polskie i szwedzkie. Ostatecznie Polacy wycofali się przed nadejściem głównych sił szwedzkich.
Z zabytków Chojnic polecamy Wam zwiedzić Bazylikę p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, wybudowaną w XIV wieku. Zwróćcie też uwagę na dwie zabytkowe plebanie - starą z XIV wieku i nową z przełomu XVIII i XIX wieku.
Wśród sakralnych zabytków wyróżnia się również barokowe kolegium pojezuickie z XVIII wieku oraz konkwit - dawny kościół i klasztor augustianów z XVIII wieku (obecnie katolickie liceum).
Monumentalny jest neogotycki ratusz z 1902 r. wybudowany w miejscu starego, XVI-wiecznego.
Zachował się średniowieczny układ miasta z licznymi basztami i murami miejskimi. Muzeum historyczno-etnograficzne z Chojnicach zajmuje sporą część tego zabytkowego kompleksu - Bramę Człuchowską, Basztę Wronią, Basztę Szewską, Dom Szewski, Dom na Murach oraz Basztę Kurza Stopa.
Chojnicki Stary Rynek naprawdę robi wrażenie. Jeśli usiądziecie w kawiarni w jego centrum, gdzie nie sięgniecie wzrokiem będą otaczały Was zabytki - urocze kamienice, neogotycki ratusz, kościół Zwiastowania NMP, Bazylika... A wśród nich stylizowane latarnie, fontanna pięknie podświetlana nocą, kwitnące zieleńce.
Wspomnimy Wam jeszcze o nieistniejących zabytkach - żydowskim cmentarzu z 1900 r., tzw. nowym, w którego miejscu znajdują się obecnie ogrody. Wcześniejszy, tzw. stary kirkut zbudowano w XVIII wieku. Również i on już nie istnieje. Oba zostały zdewastowane w czasie II wojny światowej. Synagogę w 1939 r. spalili Niemcy.
Zachował się cmentarz rzymsko-katolicki założony w 1825 r. Najstarsze zachowane na nim nagrobki pochodzą z początku XX wieku i okresu międzywojennego.
Odwiedźcie koniecznie eksperymentarium w Chojnicach z 19. fascynującymi stanowiskami: Rosiczka, Budowa Drzewa, Dźwięki lasu, Zerkadło - Zapora w Mylofie, Symfonia łąk i lasów, Meandry rzeki Brdy, Kocioł Czarownic, Silny jak tur, Zerkadło - Most Zwodzony, Obieg wody w przyrodzie, Akwedukty, Lot bojerem, Rozmowa znakami, Zajrzyj w przeszłość, Galeria cechów miejskich, Moda przez wieki, Korytarz czasu, Wiek pary i elektryczności i Energia z natury. Nie będziecie się tam nudzić. Zabierzcie dzieci, a być może fizyka, chemia i biologia staną się ich ulubionymi przedmiotami szkolnymi.
Na atrakcyjność Chojnic składa się z pewnością jego położenie w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, w sąsiedztwie Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz dwóch obszarów sieci Natura 2000 - Borów Tucholskich i Wielkiego Sandru Brdy. W Chojnicach działa park wodny i przystań żeglarska, więc turystyka wodna ma się tam bardzo dobrze.
Na koniec mamy dla Was ciekawostkę - w herbie Chojnic znajduje się głowa tura ze złotym pierścieniem w nozdrzach i kwiatem nad nią. Tur zamieszkiwał dawniej Bory Tucholskie i dlatego stał się symbolem miasta. Przed Bramą Człuchowską zobaczycie te potężne zwierzę zbudowane z części samochodowych. A w chojnickim eksperymentarium możecie się z nim posiłować.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.