Drewniany kościół w Leśnie
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Drewniany kościół w Leśnie
- Adres:
- ul. kard. St. Wyszyńskiego 2
- Miasto:
- Leśno 89-634
- Województwo:
- pomorskie
- Telefon:
- 52 398 17 78
- E-mail:
- plesno@diecezja-pelplin.pl
- Współrzędne GPS:
- 53.94964587329559 / 17.697322368621826
- Szlak:
- Brda
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 149) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Kaszuby znane są z pięknej drewnianej architektury. Chałupy kryte były strzechą lub gontem (deseczkami), zwanymi w tym regonie szyndel. Budynki w większości są bardzo proste i skromne w zdobnictwie, ponieważ w budownictwie kaszubskim detal architektoniczny nie odgrywał dużej roli, jednak nadal wzbudzają zachwyt. Konstrukcje całkowicie drewniane zostały wyparte z terenów północnych regionu już w XVIII wieku. W II poł. XIX wieku drewno wyparła cegła.
Zwróćcie uwagę na drewniane zabytki Kaszub tym bardziej, że budynki charakteryzuje nietrwałość i szczególnie narażone są na działanie ognia czy czynników atmosferycznych. Z wielu drewnianych kaszubskich kościołów większość się nie zachowała. Część z nich zastępowano budowlami murowanymi, rzadziej odbudowywano je wykorzystując drewno.
Kościół w Leśnie jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych świątyń na Kaszubach. Wybudowano go w latach 1634-1687 z fundacji królowej Ludwiki Marii Gonzagi, żony dwóch ostatnich Wazów - króla Władysława IV i króla Jana II Kazimierza. Postawiono go w miejscu poprzedniego kościoła, który w 1634 r. strawił pożar. Kościół wybudowany został z drewna sosnowego (dokładnie z modrzewia) w konstrukcji zrębowej. Już z daleka widoczna jest zwężająca się ku górze wieża-dzwonnica kryta gontem świerkowym (podobnie jak dach kościoła). Liczy ona 32 metry i jest najwyższą w Polsce budowlą drewnianą. Początkowa była wolnostojącą dzwonnicą znajdującą się na terenie cmentarza. Wybudowano ją wcześniej od kościoła.
Oprócz wieży z izbicą charakterystyczny i nietypowy jest trójnawowy korpus. Wielonawowość kościołów jest niespotykana na wsi w tym regionie. Kolejne nietypowe rozwiązanie w kościele w Leśnie to umieszczenie głównego wejścia w północnej ścianie.
Wnętrze kościoła jest zabytkowe, głównie w stylu barokowym. Przykuwa uwagę chrzcielnica z pocz. XIX w., Grupa Ukrzyżowania umiejscowiona na belce, 2 dzwony z 1902 r. i jeden z 1939 r. oraz organy i XVII-wieczne ołtarze.
Bardzo szybko, bo zaledwie 60 lat po powstaniu kościół w Leśnie był w bardzo złym stanie i groziła mu rozbiórka. Na szczęście w 1710 r. przebudowano go, a kolejny poważny remont odbył się na początku XIX w.
W Leśniewskiej parafii znajduje się sporo zabytkowych krzyży przydrożnych i kapliczek. Jedną z nich jest kapliczka wykonana z czerwonej cegły zakończona metalowym krzyżem z 1927 r. znajdująca się we wsi Główczewic przy polnej drodze do Leśna. Inna kapliczka przy rozjeździe dróg z Główczewic do Leśna i Lamki pochodzi z 1947 r. i ufundowana została przez Zygmunt Plata w dowód wdzięczności za przeżycie wojny. Zwrócimy jeszcze Waszą uwagę na drewniany krzyż w miejscu zwanym Plackowem. Krzyż stał w tam od 1659 r. Zniszczyli go Niemcy w 1943 r. W kolejnych latach postawiono nowy, a gdy i ten został zniszczony, znalazł się kolejny fundator.
Jeśli zaciekawił Was temat, polecamy sięgnięcie po książkę "Kaszubskie drewniane kościoły" Andrzeja Liszewskiego i Tadeusza Sadkowskiego.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.