Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Adres:
ul. Czerkaska 2
Miasto:
Bydgoszcz 85-641
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
261 41 48 78
E-mail:
sekretariat@muzeumwl.pl
Współrzędne GPS:
53.140278 / 18.018332999999984
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 150) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy spodoba się nie tylko małym, ale i całkiem dużym miłośnikom militariów. Zbiory ma imponujące tym bardziej, że jest to jedyne w Polsce Muzeum Wojsk Lądowych. Przedstawia dzieje wojsk lądowych począwszy od średniowiecza. Wystawy uzupełnione są o zbiory wyposażenia i broni piechoty i wojsk zmechanizowanych. Muzeum swoje filie posiada w Toruniu, gdzie prezentowane są zbiory wojsk artyleryjskich i rakietowych oraz we Wrocławiu, gdzie zobaczycie zbiory wojsk inżynieryjnych.

Zanim powstało to muzeum, Szkoła Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy zgromadziła sporo eksponatów, wśród których znalazł się m.in. dyplom z autografem króla Augusta III oraz tabakierka podarowana przez Napoleona Bonaparte na Elbie płk. Pawłowi Jerzmanowskiemu. W czasie II wojny światowej zbiory te niestety zaginęły.

Wystawa stała Muzeum podzielona jest na kilka działów: Średniowiecze, Wojskowość polska w XVI-XIX wieku, Polskie Wojska Lądowe w latach 1914-1939, Polskie Wojska Lądowe w czasie II wojny światowej oraz Polskie Wojska Lądowe od 1945 r. Wśród zbiorów ze średniowiecza wyróżniają się dwa oryginalne miecze: celtycki (surowy) oraz długi, sygnowany sylwetką biegnącego wilka – znakiem mieczników z Solingen. W kolejnych działach zobaczycie m.in. kosę osadzoną na sztorc - symbol powstania kościuszkowskiego, japoński karabinek Arisaka M38 zdobyty na Rosjanach w czasie wojny 1920 r., szable produkcji polskiej (np. słynna wz. 34 uważna za najlepszą w swoim czasie), czapki i furażerki używane przez polskich żołnierzy, zbiór masek przeciwgazowych, nieśmiertelniki, kolekcje pocisków, amerykańskie telefony polowe... Wymieniać można bez końca, ponieważ zbiory są ogromne. W każdym z działów przykuwają uwagę piękne, szczegółowe stroje z uzbrojeniem.

Oferta edukacyjna Muzeum jest przebogata. Tematy dostosowane są dla przedszkolaków, uczniów podstawówki, liceum, studentów, czy wreszcie osób dorosłych. Są to prezentacje połączone z pokazami, a pracownicy Muzeum czerpią z obecnych zainteresowań młodzieży, np. przedstawiając podstawowe modele czołgów na przykładzie filmów i gier komputerowych. Do najciekawszych tematów prezentacji należą: Kto ty jesteś? Polak mały!, Co żołnierz nosi w plecaku, Cichociemni, Broń przeciwpancerna - sposoby walki z czołgami oraz pojazdami pancernymi od pierwszej wojny światowej do czasów współczesnych, Dziadek z Wehrmachtu - losy Polaków siłą wcielonych do armii niemieckiej.

Na dziedzińcu Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy ustawiono ekspozycję plenerową z ok. 50 egzemplarzami ciężkiego sprzętu wojskowego.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top