Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie
- Adres:
- Park Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera
- Miasto:
- Chełmno 86-200
- Województwo:
- kujawsko-pomorskie
- Współrzędne GPS:
- 53.34929607080101 / 18.429865837097168
- Szlak:
- Brda
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 143) 4.6 / 10
Opis obiektu:
Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie znajduje się w Parku Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera, w pobliżu murów obronnych miasta i Bramy Grudziądzkiej.
Zakon krzyżacki wybudował w XIII wieku na ziemi chełmińskiej wiele zamków. Po niektórych nie ma już śladu, inne popadły w ruinę, część została odrestaurowana, część przebudowana. Zakon krzyżacki sprowadził na ziemię chełmińską w 1226 r. książę mazowiecki Konrad, aby ten przeprowadził akcję chrystianizacyjną na terenach Prus (zakon cystersów i zakon rycerski braci dobrzyńskich nie sprawdzili się w tej misji). Krzyżacy ostatecznie wygrali walkę z cystersami o misję w Prusach. Poprał ich również papież i misje krzyżaków wspartych przez polskich książąt nabrały rangi krucjat.
Na ziemi chełmińskiej znajdują się najstarsze zamki krzyżackie w Polsce. To w końcu stąd Zakon ruszył na podbój Prus i wówczas rozpoczęło się tworzenie państwa krzyżackiego, które z czasem stało się potęgą. Pierwsze murowane zamki powstały w Toruniu, Pokrzywnie, Bierzgłowie i Rogoźnie. Kolejne to zamki w Grudziądzu, Kowalewie, Radzyniu Chełmińskim, Papowie Biskupim, Golubiu, Lipienku i Nieszawie.
W Parku Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie zobaczycie 9 makiet zamków (z Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna i Malborka) starannie wykonanych przez małżeństwo Bernadettę i Zenona Firyn ze Świecia. Makiety wykonali w skali 1:30, obok nich znajdują się tablice informacyjne. Zwiedzanie Parku Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie jest bezpłatne. Jest on czynny od 1 kwietnia do 30 października.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.