Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wielkie Gacno
Województwo:
pomorskie
Telefon:
52 3­9 88 397
E-mail:
sekretariat@pnbt.com.pl
Współrzędne GPS:
53.793178 / 17.55945900000006
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 144) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Kiedy myślimy o jeziorze Wielkie Gacno, od razu przychodzi nam na myśl serce. Zaraz Wam wytłumaczymy czemu, ale zacznijmy od początku.

Jezioro położone jest w Borach Tucholskich, na terenie Parku Narodowego. Jest to jezioro lobeliowe, czyli rośnie w nim roślina zwana lobelią jeziorną, która przetrwała do naszych czasów od okresu borealno-atlantyckiego - jest to holoceńska historia flory Polski. Okres borealny trwał w latach 10000 - 9000 lat p.n.e., natomiast okres atlantycki 9000 - 6000 lat p.n.e. Aż nie chce się wierzyć, że ta roślina przetrwała do naszych czasów i nie ma się co dziwić, że objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Jezioro Wielkie Gacno ma powierzchnię ponad 14 ha, a jego maksymalna głębokość to 6,2 m. Oprócz lobelii roślinność jeziora reprezentują tak rzadkie gatunki, jak m.in. rosiczka okrągłolistna, widłaczek torfowy, żurawina błotna, przygiełka biała, moczarka kanadyjska, turzyca nitkowata.

Wokół jeziora powstała ścieżka dydaktyczna oznakowana kolorem zielonym. Liczy 6,6 km i na jej trasie napotkacie 7 przystanków: Żywicowanie drzew, Sukcesja na wydmie, Dziuple, Brzozy, martwe drewno i ogłodek, Jezioro lobeliowe Wielkie Gacno, Sukcesja w strefie ekotonowej, Krajobraz okolic jezior Małe Gacno i Wielkie Gacno. I wracamy do tematu serca - przy ścieżce powstał wielki pomost w jego kształcie. Dzięki niemu wygodnie obejrzycie białe kwiatki reliktowej lobelii. Miejsce dydaktyczne i romantyczne. Aha, ryb w jeziorze nie szukajcie, bo ich tam nie ma. Nie lubią kwaśnej wody jeziora i niskiej trofi (czyli nie jest dla ryb dość żyzna).

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top