Kościół Ewangelicko-Augsburski w Sorkwitach
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Kościół Ewangelicko-Augsburski w Sorkwitach
- Adres:
- Plażowa 3
- Miasto:
- Sorkwity 11-731
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Telefon:
- 48/89/742-81-78
- E-mail:
- sorkwity@luteranie.pl
- Współrzędne GPS:
- 53.846372244 / 21.142823696
- Szlak:
- Krutynia
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 225) 5 / 10
Opis obiektu:
Na samym początku szlaku, w zależności od naszego miejsca startu, znajduje się Kościół Ewangelicko-Augsburski w Sorkwitach. Obiekt znajduje się na ul.Plażowej. Jeśli jedziemy od strony Gdańska/Olsztyna, musimy przejechać most nad rzeką Krutynią a następnie zaraz za pierwszym zabudowaniem po lewej stronie (sklep spożywczy), skręcamy w lewo, mijamy wiadukt kolejowy, po czym po lewej stronie ukazuje nam się monumentalna budowla z XVIII w n.e. Historia kościoła jest dość ciekawa, bo sam budynek został pobudowany już w XV w. n.e. Zaprojektowano go w stylu pruskim, kryjąc go słomą. Z biegiem lat kościół rozebrano i zaczęto budować od nowa, przekształcając go w budowle w stylu barokowym. Ciekawa architektura i świetne położenie nad jeziorem Gielądzkim sprawia, że przez chwilę przenosimy się w inny świat.
Warto, a nawet trzeba zajrzeć do środka. We wnętrzu w pierwszym momencie rzuci nam się w oczy ołtarz z 1642 roku (artysta nieznany) na którym możemy zobaczyć bardzo rzadkie i unikatowe przedstawienie Wniebowstąpienia. Zwracając się ku górnej części domu Bożego znajdujemy na suficie fresk ukazujący chmurę, z której wystają tylko dolne kończyny, dowiedzieliśmy się, że są to nogi Jezusa.
Na zewnątrz kompleksu możemy dostrzec dosyć ciekawą rzeźbę przedstawiającą i upamiętniającą utworzyciela służby zdrowia w Armii Pruskiej, Jana Goerke, żyjącego na przełomie 1750 a 1822 rokiem. Zaraz obok dostrzegamy kamień, który został upamiętniony na cześć jednego z poprzednich pastorów tejże parafii, Hansa Mohna.
Po drugiej stronie drogi znajduje się siedziba parafii, co ciekawe jest ona jedyną parafią wiejską w województwie warmińsko - mazurskim, działająca po dziś dzień. W sezonie letnim możemy tutaj przenocować, przechować nasz sprzęt wodny bądź wypożyczyć po uprzednim uzgodnieniu, a co najważniejsze, otrzymać wiele informacji i bez interesowanej pomocy w razie kryzysu naszej wyprawy.
Serdecznie polecam, zarówno tym wierzącym, jak i osobom w które w żaden sposób nie są związane z wiarą.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.