Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Lasy Sorkwickie
Miasto:
Sorkwity 11-731
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.84517806350833 / 21.1388683388941
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 169) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Historia Sorkwickich lasów jest wyjątkowa, bo związana z wyjątkowym człowiekiem, Juliuszem Graf von Mirbachem (1839 - 1921), dawnym właścicielem pałacu w Sorkwitach (przypominamy Wam, że pałacu niestety nie można już zwiedzać).

Juliusz von Mirbach był prekursorem nowoczesnej gospodarki leśnej i sprawił, że Lasy Sorkwickie stały się znane w całych Niemczech. Uważano, że znajduje się tam najlepsza zwierzyna płowa (czyli zwierzęta łowne z rodziny jeleniowatych, które zrzucają poroże). Ciekawostką jest, że do roku 1849 łoś w tych lasach był powszechny. Von Mirbach wprowadził do lasów głuszca, co było wyczynem prekursorskim. Jeśli uświadomimy sobie, jak bardzo przetrzebione były zwierzęta leśne w I poł. XIX w. (tzw. pogłowie dziczyzny i rogacizny) nie zdziwi nas fakt wyróżniania Mirbacha w Niemczech za zasługi na rzecz ochrony lasów i systematycznego wzbogacania ich o zwierzynę leśną. Mirbach organizował doroczne odstrzały zwierząt, w których brali udział znamienici goście.

Poroża jeleni szlachetnych upolowanych w Lasach Sorkwickich były przed wojną znane w Niemczech i wielokrotnie nagradzane, m.in. pucharem cesarza w 1900 r. W 1927 r. von Poleske (właściciel Sorkwit) upolował jelenia z imponującym porożem długości 114 cm.

Obecnie Lasy Sorkwickie przyciągają miłośników spacerów i jazdy na rowerze. Prowadzą przez nie oznakowane szlaki turystyczne: żółty szlak rowerowy z Mrągowa do Sorkwit oraz czerwony szlak pieszy „Pięciu jezior”. Warto też przespacerować się ścieżką dydaktyczno-ekologiczną w Parku w Sorkwitach, na której oprócz wspaniałej przyrody zobaczymy kamienną skarpę (w 1852 r. założono tam winnicę). Po drodze pomniki przyrody - modrzewie, punkt widokowy na pałac w Sorkwitach i pozostałości po grobowcu właścicieli pałacu. I oczywiście warto jest zwiedzić same Sorkwity. Wśród jego najciekawszych atrakcji są kościół i pałac, który jest własnością prywatną i mimo że nieudostępniony do zwiedzania, można obejrzeć choć z zewnątrz.

Na terenie Lasów Sorkwickich znajduje się Rezerwat Gązwa, w którym objęto ochroną torfowisko wysokie z naturalna roślinnością: sosnowy bór bagienny z płatami mszaru z wełnianką pochwowatą, na mineralnych wysepkach – świerczyna na torfie ze starymi drzewostanami. W Rezerwacie zobaczycie m.in. rzadko występującą rosiczkę długolistną.

Lasów Sorkwickich szukajcie pomiędzy wschodnim brzegiem jeziora Gielądzkiego, a miejscowościami Gązwa, Lasowiec, Mrągowo, Bagienice Małe.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top