Leśniczówka Piersławek
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Leśniczówka Piersławek
- Miasto:
- Piersławek 11-710
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Telefon:
- 89 742 14 77
- Współrzędne GPS:
- 53.75540980020609 / 21.37646198098082
- Szlak:
- Krutynia
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 170) 4.8 / 10
Opis obiektu:
Leśniczówka Piersławek przed wojną nazywała się Kleinort, po wojnie do 1967 r. Sosnówka.
Osada ma ponad 300 lat. Założona została w 1700 r. Położona jest wśród lasów Nadleśnictwa Strzałowo, w Puszczy Piskiej, która zachowała swój pierwotny, nieco dziki charakter.
Piersławek znany jest dzięki niemieckiemu pisarzowi, Piewcy Mazur - Ernstowi Wiechertowi który urodził się w leśniczówce Piersławek. Wybudowano ją w 1883 r. Wiechert, mimo że pisarz niemiecki, miał antyfaszystowskie przekonania. W 1938 r. trafił nawet do obozu koncentracyjnego za publiczne wystąpienia przeciwko władzom nazistowskim. Wiechert należał do najpoczytniejszych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku. W Niemczech niestety jest niemal zupełnie zapomniany, w Polsce, głównie na terenie Warmii i Mazur jego twórczość jest znana.
W leśniczówce znajduje się Izba Pamięci poświęcona twórcy. Ojciec Wiecherta był leśniczym, wychowywał syna w poszanowaniu i miłości do przyrody. Pisarz wychowywał się więc wśród lasów i jezior, taki krajobraz pokochał. Mazurom poświęcił dużo miejsca w swoim twórczym dorobku. Nawet swoją posiadłość Hof Gagert wybudował na skraju Lasu Bawarskiego, gdyż ta okolica bardzo przypominała mu mazurski krajobraz. Po wojnie, z powodu braku zmian w Niemczech, wyemigrował do Szwajcarii.
Jego dorosłe życie nie było łatwe. Pierwsza żona Wiecherta Meta Mittelstädt popełniła samobójstwo (matka Wiecherta również popełniła samobójstwo, pisarz miał wtedy 25 lat). Grób żony znajduje się w lesie, około 1 km od leśniczówki Strzałowo, niedaleko jeziora Wielki Majcz. Obok mogiły Mety pochowany jest jedyny syn Wiechertów - żyjący tylko jeden dzień Ernst-Edgar. Około kilometra na północ od leśniczówki Piersławek, również w lesie, pochowano młodszego brata Ernsta Wiecherta - Paula, który w 1895 roku, w wieku 5 lat, zmarł na dyfteryt. Pisarz opisał chorobę i śmierć brata w autobiograficznej powieści "Lasy i ludzie". Warto sięgnąć również po "Dzieci Jerominów".
W Izbie Pamięci Wiecherta w Piersławku zgromadzono dzieła pisarza wydane w języku niemieckim i ich polskie tłumaczenia oraz liczne dokumenty, druki okolicznościowe i fotografie.
Na terenie leśnictwa Piersławek znajduje się ścieżka edukacyjna. Jej długość to prawie 9 km, wersja skrócona to niecałe 4 km. Na trasie ścieżki znajduje się kilka przystanków. Pierwszy do Izba Pamięci Wiecherta w Piersławku, kolejne: stanowisko bobrów, drzewostan sosnowy, uprawa leśna, pomnik pilotów, grób Paula Wiecherta, paśnik i lizawka. Ostatni przystanek to szkółka leśna.
"A potem przyjął nas on, wielki las, tak jak często nas przyjmował, gdy zatęskniliśmy za domem z poplątanych dróg życia. Nie zdjęliśmy teraz czapek, jak to robiłem w dzieciństwie, ale raz zaczerpnęliśmy powietrze, głęboko i drżąco jak więźniowie. Więc jeszcze tu jest…, powiedział ojciec cicho. Cały czas czuliśmy uderzenie w sercu, jak w bajce, gdy czarodziejska rączka dotyka śpiącego. Zielone światło przetykane słonecznymi belkami, zapach kapiącej żywicy, dojrzałych poziomek i oddychających igieł sosnowych. Zapach jedyny na świecie. A potem wołanie czarnego dzięcioła, daleko w świerkowych lasach, tak daleko, jakby kończyło się tam wszystko, co było nam kiedykolwiek bliskie albo tylko znajome" - Ernst Wiechert
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.