Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
Adres:
Święta Lipka 29
Miasto:
Reszel 11-440
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
89 755 14 81
Telefon:
89 755 35 12
Współrzędne GPS:
54.02536880736885 / 21.216301921522245
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 150) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce polecamy do zwiedzenia nie tylko osobom religijnym, ale przede wszystkim miłośnikom zabytków i sztuki, czy ... rodzicom z dziećmi. Poruszające się figurki na wielkich organach nawet na nich zrobią wrażenie.

Święta Lipka była odwiedzana przez pielgrzymów już w średniowieczu. Jednym z nich był nawet ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach Zakonnych Albrecht Hohenzollern, który w 1519 r. pielgrzymował pieszo i boso z Królewca do Świętej Lipki.

Skąd sława tego miejsca? Zaczęło się od więźnia z pobliskiego Kętrzyna, który wybłagał u Matki Boskiej uwolnienie i w zamian wyrzeźbił jej figurkę z małym Jezusem. Zawiesił ją na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Z czasem powstała tam kaplica, a miejsce zaczęto nazywać Świętą Lipką. Przy okazji zwróćcie uwagę na zabytkowe kapliczki drogi krzyżowej, które rozsiane są przy drodze Reszel-Święta Lipka.

W 1525 wiara katolicka została zakazana w państwie pruskim. Był to czas reformacji i kult świętych uznano za zabobon. Kaplica została obrabowana i zniszczona, lipa wycięta, a figurka utopiona. Na miejscu kaplicy postawiono szubienicę. W 1618 r. katolicy odzyskali swobody wyznaniowe. Administracja i prawo użytkowania Świętej Lipki zostały przekazane Jezuitom, którzy do dzisiaj opiekują się tym miejscem. Wybudowali oni Sanktuarium, które ponownie stało się popularnym miejscem pielgrzymkowym. I znowu odwiedzali je sławni, a wśród nich królewicz Jan Kazimierz, przyszły Jan II Kazimierz Waza, król Polski i wielki książę litewski w latach 1648–1668.

Sanktuarium robi wrażenie. Przede wszystkim jest pięknie położone wśród lasów i na końcu szlaku kajakowego rzeką Dajną. Sanktuarium jest bogato zdobione. Nie brakuje tam różnorodnych dekoracji, złocień, rzeźb w kamieniu i drewnie, obrazów, dzieł artystycznego kowalstwa i ślusarstwa.

W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. O samej bramie z I poł. XVIII wieku, którą wchodzi się na dziedziniec, przewodnicy potrafią długo opowiadać. Polecamy Wam wynajęcie takiej osoby albo zakup przewodnika, aby nie przeoczyć niczego, co warto tam zobaczyć.

W bazylice możemy podziwiać organy z ruchomymi figurkami, zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza królewskiego Jana Josue Mosengela. Dzieci z otwartymi buźkami wpatrują się w anioły grające na instrumentach. Na dwóch najwyższych wieżach stoją Najświętsza Maryja Panna i Archanioł Gabriel wśród gwiazd i dzwoneczków i wszystko to razem wprawiane jest w ruch w czasie gry na instrumencie. Archanioł Gabriel kłania się nisko, Maryja odpowiada skinieniem głowy, anioł na środkowej wieży gra na lutni i kręci głową ozdobioną promieniami, cztery małe aniołki poruszają dzwonkami. Na pozytywie obracają się anioły grające na trąbkach.

Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Miejsce jest bardzo turystyczne, tzn. latem czynne są sklepiki umiejscowione w krużgankach, prezentacje organów świętolipskich odbywają się kilka razy dziennie, organizowane są Świętolipskie Wieczory Muzyczne. We wsi można smacznie zjeść regionalne potrawy, przenocować czy kupić rękodzieło.

Z ciekawostek zdradzimy Wam, że w lesie znajduje się zabytkowy słup graniczny z 1750 r., który rozdziela Mazury i Warmię (czyli dawne Prusy Książęce od Prus Królewskich).

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top