Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak pieszy im. Karola Małłka
Adres:
Krutyń
Miasto:
Piecki 11-710
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.68725347531977 / 21.430621146719204
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 172) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Jest to szlak pieszy oznakowany w terenie kolorem żółtym i liczący 20 km. Jego trasa to: Krutyń – j. Mokre - Rezerwat Królewska Sosna – Karwica Mazurska - Pranie

Kim był jednak Karol Małłek (1898-1969), którego imieniem nazwano szlak? Był od działaczem mazurskim, pisarzem, folklorystą, nauczycielem. Działał w Związku Mazurów, współpracował z Gazetą Mazurską oraz Kalendarzem Mazurów. Wśród regionalistów znane są jego publikacje: Jutrznia mazurska na Gody, Mazurski śpiewnik regionalny, Jest dąb nad Kurem, O dawnych zwyczajach ludowych. Przez wiele lat, już jako emeryt mieszkał w Krutyni i tam zmarł. Pochowany został w Olsztynie.

Szlak rozpoczyna się w Krutyni, pięknie położonej wśród lasów Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który jest częścią Puszczy Piskiej. Wieś znana jest ze spływów kajakowych i spływów łodziami ze sztakerem rzeką Krutynią. Zwróćcie uwagę na drewniane chaty, wstąpcie do Muzeum Przyrodniczego, na uroczy ryneczek z regionalnymi wyrobami, czy jak macie więcej czasu pospacerujcie po rezerwatach przyrodniczych. Polecamy Wam również chwilę zadumy na zabytkowym cmentarzu, gdzie pochowano m.in. dziadków Ernsta Wiecherta, pisarza zwanego Piewcą Mazur.

Z Krutyni szlak pieszy prowadzi nad jezioro Mokre, które jest częścią spływu Krutynią. Wokół jeziora rozciągają się 3 rezerwaty przyrody: Królewska Sosna, Zakręt i Krutynia. Królewska Sosna chroni sosnowy bór mieszany z dębem oraz świerkiem. Sosny imponują wielkością i pięknym pokrojem. W rezerwacie zobaczycie 2 pomniki przyrody: obumarłą w wieku ok. 300 lat sosnę (360 cm obw.) oraz dąb szypułkowy (540 cm obw.), nazwany „Dębem nad Mukrem" im. Karola Małłka. Tak pisał o nim Karol Małłek "Jest dąb nad Mukrem, na wschodnim brzegu jeziora. Idąc od Zgonu na pierwszym cyplu stoi tuż nad wodą - olbrzym tysiącletni, mocno wparty w ziemię, szeroko rozrosły. Pamięta on całą historię tej ziemi i dzieje ludu mazurskiego. Gdyby przemówił kiedyś ludzkim głosem, ileż wspaniałych tajemnic mógłby zdradzić, ileż odkryłby piękna przeszłości, iluż ludziom przypomniałby to, o czym niektórzy z nich nie chcą pamiętać! Dąb tysiącletni szumi językiem puszczy i tylko ten, kto potrafi słuchać, rozumie jego dębową mowę."

W Rezerwacie Zakręt można zaobserwować fascynujące zjawisko - zarastanie jezior śródleśnych przez torfowiska, których części odrywają się wraz z wiatrem i pływają po jeziorkach. Nazywane są pływającymi wyspami. Z kolei rezerwat Krutynia chroni jezioro Krutyńskie wraz z górnym odcinkiem rzeki Krutyni oraz przybrzeżne lasy liściaste i mieszane.

W okolicy jeziora Mokrego rozglądajcie się za bielikiem, puchaczem, czy czaplą siwą.

Szlak prowadzi dalej przez drogę Ruciane - Zgon i opuszcza Mazurski Park Krajobrazowy. Po Karwicy Mazurskiej dochodzimy do Prania, gdzie szlak się kończy. Jak Mazurzy mówili, że łąka pierze, znaczyło to, że osnuwa się mgłą. Nad taką właśnie łąką leży Pranie, niewielka osada powstała ok. 1880 r. Znajduje się tam Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, gdzie podczas corocznych letnich sezonów kulturalnych usłyszeć można, m.in. Marię Marię Jopek, Katarzynę Groniec, Andrzeja Seweryna. Z leśniczówką Pranie Gałczyński związany był w latach 1950-1953. Napisał tam m.in. Kronikę Olsztyńską, Wiersze z Prania, Niobe, W leśniczówce. Wokół leśniczówki warto pospacerować ścieżką, którą dawniej spacerował również poeta.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top