Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza
Miasto:
Sorkwity 11-730
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.84558991119057 / 21.14025592629332
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 104) 5.3 / 10


Opis obiektu:


Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim i liczy 59 km. Jego trasa to: Sorkwity PKP – j. Lampackie - Maradki - j. Piłakno - j. Borówko - Bieńki - Gant - Krawno - Babięta - j. Zyzdrój - Spychowo - j. Kierwik - j. Uplik - Zgon - Rezerwat Sosna Królewska.

Chcemy Wam zwrócić uwagę na wiele "nieturystycznych" miejsc na szlaku, a dokładnie niewielkich zabytkowych cmentarzyków. Tak wiele z nich jest zdewastowanych, zarośniętych, a są przecież częścią ginącego krajobrazu Warmii i Mazur, świadczą o przeszłości kulturowej regionu.

Szlak nazwano imieniem Melchiora Wańkowicza, ponieważ był to pisarz, który przed wojną odbył podróż po Prusach Wschodnich i opisał ją w książce "Na tropach Smętka". W czerwcu 1935 r. wyruszył do niemieckich Prus. Był reportażystą i chciał jak najdokładniej oddać atmosferę tego miejsca. Udało mu się to. Jest to książka z refleksjami politycznymi (był to przecież początek epoki nazistowskiej), historycznymi, ale również zawierająca piękne opisy mazurskich krajobrazów, ponieważ Wańkowicz podróżował i kajakiem, i samochodem. Polecamy Wam przeczytanie książki mimo, że bywa ona "ciężka", tzn. przytłaczające są opisy przemocy i nienawiści ludności niemieckiej do rdzennej ludności mazurskiej.

Ale są też piękne opisy przyrody. Tak Wańkowicz opisuje spływ kajakiem: "Skala odczuwań w takiej podróży jest ogromna, bo gdy przy słonecznym dniu oddalają się ściany lasów, pogłębiają się drgającymi cieniami, zakręty i zatoczki jeziora błyszczą zdwojonym blaskiem, ptactwo waży się w chmurach wysoko - dusza ludzka wzbiera taką opętaną radością, że chciałoby się z kajaka wyskoczyć."

Szlak pieszy rozpoczyna się w Sorkwitach. Zobaczycie tam z zewnątrz neogotycki pałac, który jest własnością prywatną i nie można go zwiedzać. Sorkwity to także kościół ewangelicki, do którego klucz można pobrać w parafii naprzeciwko kościoła i samodzielnie go zwiedzić. Zwróćcie uwagę na późnorenesansowy drewniany ołtarz, anioła chrzcielnego z 1701 r., późnorenesansową lożę patronacką, barokową ambonę, konfesjonał z 1702 r. oraz organy z 1875 r. W kościele znajduje się jedno z najbardziej oryginalnych przedstawień Wniebowstąpienia. Z umieszczonego na suficie obłoku wystają tylko nogi Jezusa.

Sorkwity leżą nad jeziorem Lampackim, które dla wielu jest początkiem spływu kajakowego rzeki Krutyni. Po Sorkwitach szlak wiedzie do Maradek, a następnie do Bieniek. Za tą wsią wkracza w lasy Puszczy Piskiej.

Kolejny na trasie jest Gant. Ciekawostką jest, że w lasach na południe od tej wsi występują duże skupiska jałowców - iglastej rośliny, z której szyszkojagód produkuje się gin. Po Gancie przejedziecie przez Krawno, by trafić do Babięt. W Babiętach znajduje się XVII-wieczny młyn wodny napędzany wodą z rzeki Krutyni, zwanej na tym odcinku Babięcką Strugą.

Zatrzymajcie się na dłużej w Spychowie. To właśnie w tej miejscowości, zwanej do 1960 r. Pupy, zaczynał swoją podróż kajakiem Wańkowicz. Około 1600 r. istniał tu zamek myśliwski, który uchodził za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w Prusach. Okolice Spychowa były popularnym terenem łowieckim. To właśnie w tych lasach w 1804 r. upolowano ostatniego niedźwiedzia w Prusach Wschodnich.

Jadąc ze Spychowa miniemy jezioro Kierwik, a następnie Uplik. Utworzono tam rezerwat przyrody „Czaplisko-Ławny Lasek”, który chroni 200-letni drzewostan sosnowy, a dawniej kolonię czapli siwej, która przeniosła sie na przeciwległy brzeg jeziora Uplik

Docieramy do Zgonu. Nie przestraszcie się nazwy, bo to urocza, malutka wieś położona nad jeziorem Mokrym. Jej nazwa wzięła się od zganiania bydła do wodopoju nad Mokrym. Przez wiele lat w Zgonie mieszkał i pracował pisarz Igor Newerly.

Ostatnia atrakcja na szlaku to rezerwat przyrody Królewska Sosna, utworzony na wschodnim brzegu jeziora Mokrego. Jest to sosnowy bór mieszany z dębem oraz świerkiem. Sosny imponują wielkością i pięknym pokrojem. Drzewostan w wieku 220 – 250 lat. W rezerwacie zobaczycie 2 pomniki przyrody: obumarłą w wieku ok. 300 lat sosnę (360 cm obw.) oraz dąb szypułkowy (540 cm obw.), nazwany „Dębem nad Mukrem" im. Karola Małłka.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top