Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak pieszy pięciu jezior
Miasto:
Mrągowo 11-700
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
89 741 80 39
E-mail:
info@it.mragowo.pl
Współrzędne GPS:
53.869167 / 21.299721999999974
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 98) 5.2 / 10


Opis obiektu:


Szlak pieszy pięciu jezior liczy 14 km i oznakowany jest w terenie kolorem czerwonym. Tworzy on pętlę. Przebiega następująco: Mrągowo - Marcinkowo - Polska Wieś - Mrągowo

Na trasie nie zobaczycie wielu zabytków, nie licząc tych w Mrągowie, jednak krajobrazy na pewno zrobią na Was wrażenie. Las, jezioro, las, jezioro... Cisza i spokój. Po drodze miniecie staw rybny przed Polską Wsią, jezioro Juno, jezior Piecuch, Średnie, Głębokie, Kociołek, po drugiej stronie drogi w Marcinkowie jezioro Dzwonek. Nie przegapcie Czerwonej Rzeczki, łączącej jezioro Piecuch ze stawem rybnym, a płynącej stromym i wysokim wąwozem.

Obecny Szlak pięciu jezior był przed II wojną światową atrakcyjną trasą wędrówkową. W folderze "Sensburg der Luftkurort im Kranze der masurischen seen und Walder/Sensburg. Uzdrowisko otoczone mazurskimi jeziorami i lasami" wydanym przez ówczesną Informację Turystyczną stanowi on jedną z propozycji dla turysty aktywnego. Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej bazując na tym folderze oznakowało współczesny szlak w roku 2009.

Szlak rozpoczyna się w Mrągowie. Mrągowa nie sposób jest pominąć będąc na Mazurach. W lipcu jest tam głośno, bo turystów do przyjazdu zachęcają Mazurska Noc Kabaretowa i Piknik Country, w sierpniu głośna Gala Muzyki Tanecznej, sentymentalny Festiwal Kultury Kresowej, barwny Gypsy Carnaval. A po drodze jeszcze więcej koncertów, festiwali, wydarzeń sportowych... Nudzić się w tym mieście nie można.

Urocze kamieniczki (spójrzcie w górę na ozdobne balkony), brukowane kocimi łbami ulice oddające klimat mazurskiego miasteczka, ukwiecone skwery, promenada nad jeziorem Czos, zadbane parki, strzeżone plaże... W Mrągowie i najbliższej okolicy oznakowanych jest kilkanaście szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich. Przez miasto przepływa rzeka Dajna, która tworzy szlak kajakowy kończący się u brzegów Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Polecamy Wam odwiedzenie Muzeum Sprzętu Wojskowego z ogromnymi zbiorami sprawnych pojazdów wojskowych. Z kolei w lokalnym Muzeum znajdującym się w zabytkowym ratuszu zgromadzono pamiątki archeologiczne, numizmatyczne, etnograficzne z przeszłości miasta i powiatu.

Nie przegapcie też Miasteczka westernowego Mrongoville, które nawiązuje do tradycji Pikniku Country. Szeryfem w Miasteczku jest kobieta, prawdziwa kaskaderka konna. Urządza pokazy woltyżerki, pokazy western - będziecie zachwyceni widząc jej popisy akrobatyczne na galopującym, kłusującym czy stępującym koniu. A co poza tym w Miasteczku? Mechaniczny byk rodeo, mini zoo, niewielkie muzeum indiańskie, przejażdżki konne, nauka tańca westernowego, strzelanie z łuku... I oczywiście dzielni kowboje, piękne kobiety i ognista woda w prawdziwym Saloonie z wahadłowymi drzwiami.

Szlak oznakowany jest w terenie w obie strony, możecie więc kierować się z Mrągowa albo do Marcinkowa, albo w kierunku Polskiej Wsi (po prawej widoczne będzie jezioro Juno). Załóżmy, że kierujecie się do Polskiej Wsi. W lasku z prawej strony drogi idąc od Mrągowa (kilkanaście kroków dalej po lewej stronie jest obecny cmentarz komunalny w Polskiej Wsi) znajduje się zabytkowy cmentarz ewangelicki. Wejście jest słabo zaznaczone, łatwo przeoczyć, mimo że zachowały się resztki ogrodzenia z niepełną furtką.

Przed Polską Wsią wejdźcie w piaszczystą dróżkę oznakowaną tabliczką "Droga przeciwpożarowa nr 19". Idąc nią miniecie staw rybny. Wypatrujcie tam czapli i innych ptaków wodnych, które przylatują nad staw po ryby.

Po około kilometrowym spacerze przez las zobaczycie jezioro Piecuch, zwane potocznie Czerwonym. Wędkarze łowią w nim liny, okonie i szczupaki. Piecuch łączy się z jeziorem Średnim i jeziorem Juno.

Kierujcie się w stronę Lasowca, po drodze miniecie jezioro Średnie. Następne na szlaku będzie jezioro Głębokie, nazywane również Gwiazdowskim, ponieważ kształtem przypomina gwiazdę. Połączone jest ciekami wodnymi z jeziorem Kociołek (na południu) i jeziorem Średnim (od strony północnej). Na chwilę wyjdziecie z lasu na pola uprawne (os. Mazurskie w Mrągowie widać w oddali), by ponownie wejść w las. Gdy dojdziecie do końca jeziora, rozpoczyna się niewielka zatoczka. W miejscu gdzie wypływa z niej niewielki strumyczek, przejdźcie na drugą stronę w las. Po prawej widać głęboki kanał łączący j. przed Wami (Kociołek) z j. Głębokim.

Dalej szlak będzie prowadził Was wzdłuż wschodniego brzegu małego, ale głębokiego jeziora Kociołek (max. głębokość to 36 m).

W Marcinkowie polecamy Wam odwiedzenia Ogrodów Pokazowych i Motylarni. Spacerować tam można wśród kilku tematycznych ogrodów, m.in. ogrodu białego, ogrodu traw, śródziemnomorskiego, skalnego, japońskiego. Rośliny podpisane są tabliczkami, nie brakuje miejsc do odpoczynku, są altany, ławeczki. Ponadto woliera z motylami, plac zabaw, sklepik z pamiątkami i market, w którym można kupić nasiona czy rośliny.

W Marcinkowie znajduje się również Mazurska Izba Regionalna działająca przy agroturystyce. Dowiecie się w niej, co to jest szlaban i wcale nie mamy na myśli zapory drogowej, zobaczycie kopańki, cierlicę, gręplownice, naczynia (talerzyki pochodzące z nieistniejącego już hotelu "Masovia" z Mrągowa, butelki po "Sensburger Mineral Wasser", beczki po piwie m.in. z browaru Gerdauen - obecnie Rosja, z Tiegenhoff - obecnie Nowy Dwór Gdański; sztućce, pojemniki na przyprawy produkowane do 1910 roku, gofrownice z dawnym przepisem na gofry, garnki żeliwne i ceramiczne) i wiele, wiele innych pięknych, zabytkowych przedmiotów. Kontakt do właścicielki, tel. 500 309 582

Z Marcinkowa szlak pieszy wraca do Mrągowa.



Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top