Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak rowerowy Ernsta Wiecherta
Adres:
Mrągowo
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.87492016443328 / 21.31691873068121
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 84) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Szlak rowerowy Ernsta Wiecherta oznakowany jest w terenie kolorem żółtym. Liczy 44,9 km. Rozpoczyna się w Mrągowie i tworzy pętlę. Przebiega następująco: Mrągowo - Krzywe - Brejdyny - Piecki - Piersławek - Kosewo Górne - Kosewo - Mrągowo.

Szlak w dwóch miejscach łączy się ze szlakiem pieszo-rowerowym dawnym nasypem kolejowym Mrągowo-Piecki. Z Mrągowa kierujemy się na wieś Krzywe. Warto zobaczyć 2 ewangelickie cmentarzyki, oba zabytkowe. Również w Brejdynach, które są następne na trasie, znajdują się 2 cmentarze. Jeden śródpolny z zachowanym zaledwie jednym nagrobkiem Scharlotty, drugi położony na wschodnim krańcu wsi. Na początku wsi warto zjechać z trasy w lewo by zobaczyć dawny przydworski park z okazałymi dębami, położony nad jeziorem Brejdyny.

W Pieckach zajedźcie do Muzeum Regionalnego, w którym znajdują się bogate zbiory polskiej sztuki ludowej, głównie Władysławy Prucnal. W Pieckach znajduje się również cmentarz z pięknymi żeliwnymi krzyżami. Leży na nim ojciec pisarza Ernsta Wiecherta.

W Piersławku, kolejnym na trasie, w leśniczówce mieści się Izba pamięci Ernsta Wiecherta, zwanego Piewcą Mazur. Pisarz wychowywał się wśród lasów i jezior, taki krajobraz pokochał. Mazurom poświęcił dużo miejsca w swoim twórczym dorobku. Jadąc w kierunku osady Jeziorko będziemy mijali grób brata pisarza, Paula, który w 1895 roku, w wieku 5 lat, zmarł na dyfteryt. Pisarz opisał chorobę i śmierć brata w autobiograficznej powieści "Lasy i ludzie".

W Kosewie Górnym polecamy Wam zwiedzenie Fermy jeleniowatych. To wyjątkowe miejsce - na ogromnej przestrzeni żyją jelenie, daniele, muflony... To dzikie zwierzęta, ale dzięki Stacji Badawczej IP PAN przyzwyczajone do obecności człowieka. Zwiedzający fermę mogą więc nie tylko wysłuchać fascynujących opowieści o nich, obejrzeć ogromne zbiory poroży, przespacerować się po wzgórzach wśród pasących się jeleniowatych, ale również dotknąć te najspokojniejsze, niemalże garnące się ku wyciągniętej w ich kierunku dłoni.

Wracając z Mrągowa przejeżdżać będziecie przez Kosewo, gdzie nad jeziorem Probarskim znajduje się mała plaża. Dalej przez Nowy Probark i Czerwonki dotrzecie do Mrągowa.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top