Szlak rowerowy Lasy Sorkwickie
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Szlak rowerowy Lasy Sorkwickie
- Adres:
- Lasowiec
- Miasto:
- Mrągowo 11-700
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Współrzędne GPS:
- 53.87459483771274 / 21.26194953569211
- Szlak:
- Krutynia
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 84) 5.2 / 10
Opis obiektu:
Żółty szlak rowerowy Lasy Sorkwickie liczy 35,50 km. Tworzy on pętlę i przebiega następująco Lasowiec – Gązwa – Stama – Młynik – Bałowo – Pustniki – Stary Gieląd – Sorkwity – Bagienice Małe – Lasowiec.
Szlak przebiega przez Lasy Sorkwickie, o których możecie poczytać na naszej stronie.
Historia Sorkwickich lasów jest wyjątkowa, bo związana z wyjątkowym człowiekiem, Juliuszem Graf von Mirbachem (1839 - 1921), dawnym właścicielem pałacu w Sorkwitach (przypominamy Wam, że pałacu niestety nie można już zwiedzać).
Juliusz von Mirbach był prekursorem nowoczesnej gospodarki leśnej i sprawił, że Lasy Sorkwickie stały się znane w całych Niemczech. Uważano, że znajduje się tam najlepsza zwierzyna płowa (czyli zwierzęta łowne z rodziny jeleniowatych, które zrzucają poroże). Ciekawostką jest, że do roku 1849 łoś w tych lasach był powszechny. Von Mirbach wprowadził do lasów głuszca, co było wyczynem prekursorskim. Jeśli uświadomimy sobie, jak bardzo przetrzebione były zwierzęta leśne w I poł. XIX w. (tzw. pogłowie dziczyzny i rogacizny) nie zdziwi nas fakt wyróżniania Mirbacha w Niemczech za zasługi na rzecz ochrony lasów i systematycznego wzbogacania ich o zwierzynę leśną. Mirbach organizował doroczne odstrzały zwierząt, w których brali udział znamienici goście.
Poroża jeleni szlachetnych upolowanych w Lasach Sorkwickich były przed wojną znane w Niemczech i wielokrotnie nagradzane, m.in. pucharem cesarza w 1900 r. W 1927 r. von Poleske (właściciel Sorkwit) upolował jelenia z imponującym porożem długości 114 cm.
Na trasie szlaku znajduje się rezerwat Gązwa, który chroni torfowisko z jego roślinnością, głównie sosnowym borem bagiennym. Uważnym obserwatorom uda się zobaczyć rosiczkę okrągłolistną oraz bardzo rzadką rosiczkę długolistną.
Prawie wszystkie miejscowości na trasie położone są nad jeziorem Gielądzkim, objętym strefą ciszy. Od północny jezioro łączy się z jeziorem Zyndaki, a od południa z jeziorem Lampackim, które jest początkiem szlaku kajakowego Krutyni.
W Sorkwitach zobaczycie z zewnątrz neogotycki pałac, który jest własnością prywatną i nie można go zwiedzać. Sorkwity to także kościół ewangelicki, do którego klucz można pobrać w parafii naprzeciwko kościoła i samodzielnie go zwiedzić. Zwróćcie uwagę na późnorenesansowy drewniany ołtarz, anioła chrzcielnego z 1701 r., późnorenesansową lożę patronacką, barokową ambonę, konfesjonał z 1702 r. oraz organy z 1875 r. W kościele znajduje się jedno z najbardziej oryginalnych przedstawień Wniebowstąpienia. Z umieszczonego na suficie obłoku wystają tylko nogi Jezusa.
W Bagienicach Małych zwróćcie uwagę na drewniany kościółek.
Możecie połączyć szlak z Mrągowem. Wówczas przejedziecie przez Marcinkowo. Polecamy Wam zobaczyć tam Ogrody Pokazowe i Motylarnię. Spacerować można wśród kilku tematycznych ogrodów, m.in. ogrodu białego, ogrodu traw, śródziemnomorskiego, skalnego, japońskiego. Rośliny podpisane są tabliczkami, nie brakuje miejsc do odpoczynku, są altany, ławeczki. Ponadto plac zabaw, sklepik z pamiątkami i market, w którym można kupić nasiona czy rośliny.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.