Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wilczy Szaniec
Adres:
Gierłoż
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
89 752 44 29
Współrzędne GPS:
54.08069231973405 / 21.49225473316619
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 169) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Generał Alfred Jodl określił życie w tym miejscu jako "coś pośredniego między życiem w klasztorze i obozie koncentracyjnym". Mowa o Wilczym Szańcu, kwaterze głównej Hitlera podczas II wojny światowej. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Mazurach. Nie bez powodu. Spacer wśród bunkrów robi wrażenie.

Wilczy Szaniec (Wolfschanze) powstawał w latach 1940-1944, a nazwę swą wziął od przydomka Hitlera "Pan Wolf". W gierłoskim lesie wzniesiono 80 budowli, w tym 50 bunkrów, całość na powierzchni 250 ha. Otoczono teren zasiekami a następnie polem minowym. Można powiedzieć, że była to ulubiona kwatera Hitlera (dla jego bezpieczeństwa miejsce pobytu fuhrera często zmieniano, ale w Gierłoży przebywał najdłużej). Dowództwo kwatery w Gierłoży obejmowali Wilhelm Keitel, Alfred Jodl, Martin Bormann. Poza wojskowymi przebywali tam wszyscy ludzie, potrzebni do obsługi tego "miasteczka": sekretarki, fryzjerzy, kucharze, lekarze... Ich wspomnienia z pobytu z Wilczym Szańcu zostały spisane i są fascynujące.

Traudl Junge, najmłodsza sekretarka Hitlera tak opisywała Wilczy Szaniec "Hitler nie był jednak zbyt mocno zachwycony lokalizacją nowej kwatery; latem było duszno, powietrze było wilgotne, a na domiar tego mocno dawały się we znaki komary. (...) Zimą tutejszy krajobraz był szczególnie uroczy. Nie zapomnę ośnieżonych drzew, błękitnego nieba, rozległych mazurskich przestrzeni i uroczych jezior. (...) Nie docierały do mnie informacje o tym, co się działo na frontach i jakie było prawdziwe oblicze wojny." - Jerzy Szynkowski "Wilczy Szaniec"

20 lipca 1944 niemiecki pułkownik Claus von Stauffenberg i niemiecki oficer, porucznik Wehrmachtu Werner von Haeften dokonali w Wilczym Szańcu zamachu na życie Hitlera. Niestety nieudanego.

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r. wysadzono obiekty Wilczego Szańca. Po wojnie rozminowywano ten teren i zakończono w 1955 r.

Mamy dla Was radę - abyście nie byli zawiedzeni wizytą w Wilczym Szańcu, poznajcie kontekst historyczny miejsca i dopiero potem pójdźcie go zwiedzać. A najlepiej wynajmijcie jednego z wielu przewodników czekających na Was w Gierłoży albo sprytnie podłączcie się do jakiejś grupy.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top