Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Barczewo
Miasto:
Barczewo 11-010
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.836667 / 20.69527800000003
Szlak:
Łyna
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 173) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Barczewo to warmińskie miasteczko położone nad Pisą Warmińską. Władzę świecką i duchową na Warmii sprawowali biskupi, którzy wznosili majestatyczne siedziby. Również i w Biskupcu powstał zamek biskupi, który niestety spłonął w 1798 r. i nigdy nie został odbudowany. Zamku już nie zobaczycie w Barczewie, ale są inne zabytki, warte odwiedzenia.

Wśród nich jest kościół św. Andrzeja Apostoła z końca XIV wieku, który został wzniesiony przy klasztorze franciszkanów sprowadzonych do miasta w 1364 r. Z czasem franciszkanie zaczęli wznosić założenie klasztorne z ogrodem wewnątrz murów, tzw. wirydarzem. W okresie reformacji, w poł. XVI wieku, franciszkanie opuścili klasztor, który stopniowo ulegał degradacji. W 1594 r. zamieszkali w nim bernardyni, którzy przez lata remontowali świątynię i dobudowali kaplicę. W 1810 r. władze pruskie dokonały kasacji zakonu. W kolejnych latach w świątyni znajdowało się więzienie, jednak budynki klasztorne spłonęły w 1846 r. i pozostałości zostały rozebrane. W 1982 roku, po 172 latach nieobecności, bernardyni powrócili do Barczewa. W 1987 roku wzniesiono dla nich dom klasztorny, a od lipca 1989 roku dawny kościół poklasztorny franciszkanów stał się kościołem parafialnym.

Zwróćcie uwagę na wyposażenie kościoła, głównie z XVII i XVIII wieku - 8 barokowych ołtarzy, ołtarz główny z 1736 r., 2 ołtarze boczne z lat 30-tych XVIII w., rokokową ambonę, manierystyczne stalle zakonne z początków XVII w.

Kolejny sakralny zabytek Barczewa to kościół św. Anny i św. Szczepana z 1386 r. Wielokrotnie trawiły go pożary, był przebudowywany, remontowany, odbudowywany. Dzisiejszy kształt nadano mu w 1800 r. (stąd chorągiewka z taką datą na barokowym hełmie na wieży), w 1894 r. dobudowano neogotyckie prezbiterium. Wyposażenie kościoła jest głównie XIX-wieczne, organy pochodzą natomiast z 1700 r. i zostały przeniesione z kościoła bernardynów. W kościele jest 9 ołtarzy, najstarszy z 1800 r. Kościelny skarbiec kryje cenne przedmioty, jak gotycki kielich z 1488 roku, krucyfiks z około 1500 roku, wieżyczkowe, trójdzielne naczynie do olejów świętych z XV wieku, barokowy relikwiarz z herbem Szembeków z połowy XVIII wieku, pacyfikał z 1737 roku.

Trzeci zabytek sakralny, który chcielibyśmy Wam polecić to synagoga. Została ona zbudowana w 1847 r. Dwa lata przed wybuchem II wojny światowej gmina żydowska sprzedała ją w prywatne ręce, dzięki czemu ocalała wojnę. Niestety z wyposażenia wnętrza nie zachowało się nic do naszych czasów. W trakcie wojny, w 1941 r., hitlerowcy założyli w synagodze więzienie. W latach 1976-1978 przeprowadzono jej remont i urządzono w niej oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Następnie mieściło się tam Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Pojezierze", potem Centrum Tkactwa Warmii i Mazur (kierowała nim Barbara Hulanicka, autorka gobelinów zdobiących Watykan i Biały Dom w Waszyngtonie!). W kolejnych latach ponownie wyremontowano niszczejący budynek i od tego czasu mieści się tam Galeria Sztuki "Synagoga". Odbywają się w niej wernisaże, koncerty, wystawy.

Zajrzyjcie też do Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego. Feliks Nowowiejski urodził się w 1877 r. w obecnym Barczewie, a dawnym Wartemborku. Był dyrygentem, organistą-wirtuozem. Napisał m.in. muzykę do Roty ze słowami Marii Konopnickiej oraz Hymnu warmińskiego "O Warmio moja miła". Salon imienia Nowowiejskiego w Barczewie mieści się w jego domu rodzinnym. Zgromadzono tam pamiątki po dyrygencie, m.in. fotografie, nuty, rękopisy, jego frak, fortepian, meble rodzinne. W Muzeum odbywają się koncerty, wystawy, lekcje muzealne...

Na pewno przespacerujcie się po Starym Mieście. Wyjątkową atrakcją są jedyne w regionie tzw. kasety archeologiczne - odsłonięte w czasie wykopalisk fragmenty dawnych murów miejskich, które oszklono i podświetlono. Nowością w Barczewie jest również punkt widokowy, który powstał na wieży ratusza. Prześwit pod hełmem otacza ażurowa balustrada tworząc taras, z którego roztacza się panorama miasta. W ratuszu mieści się Urząd Miejski, dlatego jego zwiedzanie jest możliwe w godzinach pracy urzędu.

Ciekawostki:

W okresie międzywojennym działały w Barczewie fabryka cygar, wódek i likierów, dwa browary i zakład produkujący bryczki.

W mieście znajduje się zakład karny, który nie byle jakich miał więźniów. Najbardziej znanym był niemiecki zbrodniarz wojenny, były gauleiter i nadprezydent Prus Wschodnich, Erich Koch. Zmarł on w więzieniu 12 listopada 1986 r. Natomiast w latach 80. XX wieku przetrzymywano tam działaczy antykomunistycznych, m.in. Władysława Frasyniuka, Adama Michnika, Leszka Moczulskiego i Józefa Szaniawskiego.



Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top