Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Bartoszyce
Miasto:
Bartoszyce 11-200
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
54.248889 / 20.808055999999965
Szlak:
Łyna
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 156) 4.4 / 10


Opis obiektu:


Bartoszyce położone są w dolinie rzeki Łyny, po obu jej stronach. Związane jest to z najwcześniejszą historią miasta. Komtur Bałgii Ditrich von Altenburg lokował je w 1326 r. na lewym brzegu Łyny, w pobliżu zamku krzyżackiego wybudowanego w 1240 r. (murowany stanął po 1274 r.). Nazwał miasto poetycko Rosenthal, czyli Dolina Róż. Z kolei w 1332 r. Wielki Mistrz Luder z Brunszwiku lokował osadę na prawym brzegu Łyny i nazwał ją Bartenstein - kamień, skała Barcji bądź toporowy kamień. Pierwsza osada odeszła w zapomnienie razem z romantyczną nazwą.

Zamek zniszczyli mieszczanie podczas wojny 13-letniej i nigdy już nie został odbudowany. W jego miejscu stanął w 1903 r. gmach starostwa, który spłonął w 1945 r. Po obu budynkach nie ma już niestety śladu.

Najbardziej intensywny okres rozwoju dla Bartoszyc były to wieki XVI i XVII. Miasto nazywano wówczas drugim w Prusach Książęcych po Królewcu. Bywali w nim król szwedzki Gustaw Adolf zwany Lwem Północy i książę pruski Fryderyk Wilhelm. Odbył się nawet Sejm Pruski w 1661 r. Z kolei król Prus Fryderyk Wilhelm III Pruski podpisał z cesarzem Rosji Aleksandrem I w 1807 r. tzw. Traktat Bartoszycki przeciwko Napoleonowi. Toczyły się wówczas wojny napoleońskie (1803-1815).

Podczas I wojny światowej niemiecki feldmarszałek Paul von Hindenburg miał w Bartoszycach swoją siedzibę. Po wojnie, w latach 1925-1934 był on prezydentem Rzeszy.

W Bartoszycach znajduje się aż 76 zabytków oraz 3 zabytki archeologiczne. Polecamy Wam spacer Starym Miastem wybudowanym w XIV w. Składają się na niego mieszczańskie kamienice, mury obronne (zabytek archeologiczny) i najbliższa okolica. Świetnie zachowana jest Brama Lidzbarska z 1468 r., przypominająca kościół. Od 1881 r. mieściło się tam więzienie.

Spacerując ul. Bema i Strzeleckiego rozglądajcie za zabytkowymi spichlerzami z przełomu XVIII i XIX w., w których znajdują się obecnie hotele i restauracje.

Zabytków sakralnych, godnych uwagi, jest w Bartoszycach sporo. Zajrzyjcie na cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej oraz zobaczcie 3 kościoły: św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej z II poł. XIV w., św. Jana Chrzciciela z XV w. i św. Brunona z XIX w. Dawniej istniała również synagoga zbudowana w latach 50. XIX w., spalona w Noc Kryształową w 1938 r., jej pozostałości rozebrano. Nie pozostał ślad również po cmentarzu żydowskim.

Na Waszym miejscu nie zrezygnowalibyśmy ze spaceru po Parku Elizabeth, który mieści się u podnóża Góry Zamkowej, a który częściowo odwzorowuje przedwojenny park ufundowany w 1903 r. przez starostę Heinricha von Gotteberga dla upamiętnienia zmarłej żony Elizabeth. W parku szukajcie stawu w kształcie serca.

Przespacerujcie się również do dwóch Bab pruskich, kamiennych posągów, których twórcami byli Prusowie. Posągi zwane są Gustebalda i Bartek.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top