Bogatyńskie
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Bogatyńskie
- Miasto:
- Bogatyńskie 11-130
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Współrzędne GPS:
- 54.087778 / 20.07055600000001
- Szlak:
- Łyna
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 157) 4.9 / 10
Opis obiektu:
Wieś Bogatyńskie nazywała się z niemieckiego Tüngen od nazwiska pierwszych właścicieli, rodu Tunge, którego najbardziej znanym przedstawicielem był Mikołaj Tunge, biskup warmiński żyjący w II poł. XV w. Tungowie otrzymali nadanie w 1282 r. W XVIII w. majątek był jednym z największych majątków szlacheckich na Warmii.
We wsi znajduje się pałac wybudowany w 1772 r. w stylu późnobarokowym w miejscu średniowiecznego dworu. Jego właścicielem był szlachcic Stanisław Rutkowski. W XIX w. przeprowadzono remont i nadano pałacowi cechy neogotyckie. Pod koniec XIX w. pałac zmienił właścicieli. Stała się nimi rodzina hrabiów von Kanitz, która przystąpiła do remontów nadając budynkowi cechy neobarokowe. Kanitzowie byli właścicielami posiadłości aż do końca II wojny światowej. W pałacu znajdował się cenny zbiór oręża, znajdujący się obecnie na zamku w Malborku. Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się mieszkania pracowników PGR-u. Po likwidacji PRG-ów pałac przejęła gmina. W latach 60. w pałacu znajdowały się 2 zabytkowe piece: renesansowy wykonany w Norymberdze i barokowy wykonany w Kadynach. Ten drugi został zdemontowany w 1977 r. i znajduje się obecnie w Muzeum we Fromborku.
Prywatny właściciel wyremontował pałac zachowując częściowo wcześniejsze mury.
Od strony ogrodu, we frontonie, widnieje herb Rutkowskich (Pobóg). Oś pałacu przedłuża parterowa oficyna i neogotycka baszta z przełomu XIX i XX wieku, dawniej służąca za wieżę ciśnień. W parku znajdują się pomnikowe drzewa. Zachowały się również zabytkowe spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku.
We wsi zobaczcie neogotycki kościół Trójcy Świętej i św. Michała Archanioła wybudowany w 1830 r. Na jego wieży wisi dzwon-sygnaturka z wieży kościoła w Ornecie. W środku znajduje się ołtarz z 1832 r. oraz niesprawne organy wykonane przez Johanna Vulf z Ornety. Kaplica w części podziemnej za zamurowanym wejściem mieści grobowiec. Prawdopodobnie kiedyś pełniła funkcję kaplicy cmentarnej, a po II wojnie światowej w kaplicy odbywały się lekcje religii.
Niedaleko kościoła stoi krzyż żelazny na podstawie z kamienia ciosanego ręcznie w stylu romańskim. Krzyż stoi tyłem do drogi ponieważ prawdopodobnie przed nim stał dawniej kościół.
Poszukajcie również domu nr 10, tzw. domu szwajcarskiego, który był przypałacowym domem ogrodnika. Jest to piętrowy dom z drewnianym tarasem na piętrze. Przed wojną w domu mieściła się poczta i kasa wypłat folwarku.
We wsi rośnie leja kasztanowa prowadząca do lasu. W Bogatyńskim parku na skraju zachodnim rośnie ponad 700-letni dąb, majestatyczny pomnik przyrody.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.