Kalwaria Warmińska
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Kalwaria Warmińska
- Miasto:
- Głotowo 11-040
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Telefon:
- 89 616 12 93
- Współrzędne GPS:
- 53.958889 / 20.362499999999955
- Szlak:
- Łyna
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 173) 4.9 / 10
Opis obiektu:
W niewielkiej wsi Głotowo, w dolinie rzeki Kwieli znajduje się tzw. Kalwaria Warmińska. Miejsce skłania do zadumy. I nie trzeba być wcale katolikiem, aby docenić jego wartość historyczną, architektoniczną i po prostu urok kryjący się w zabytkowych kapliczkach rozsianych po malowniczym wąwozie. Wąwóz powstał rękami mieszkańców wsi, którzy wykorzystali niewielki jar ze strumieniem. Kto chce, może się tam pomodlić, odprawić całą drogę krzyżową, czy po prostu pospacerować ciesząc oczy pięknym widokiem. Szczególnie polecamy Wam wizytę w Kalwarii jesienią, kiedy drzewa mienią się kolorami. Widok niezapomniany. Mistyczny nawet bez modlitwy.
Kalwarię Warmińską, zwaną też Jerozolimą Warmińską, ponieważ wiernie naśladuje jerozolimską Drogę Krzyżową Chrystusa na Golgotę, zbudowano w latach 1878-1894. Składa się z 14 kaplic. Z pewnością warta zobaczenia jest również Grota Matki Boskiej z Lourdes ze źródłem z 2 ćw. XX w. oraz Kaplica Modlitwy Jezusa w Ogrójcu z 2 ćw. XX w. Kapliczki wykonane są z kamienia i cegły w stylach neoromańskim i neogotyckim. W ich wnętrzu znajdują się rzeźby ukazujące mękę Chrystusa oraz kamyki, które pomysłodawca i twórca Kalwarii Johannes Merten, zamożny mieszkaniec Głotowa, przywiózł z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Niestety do czasów obecnych nie zachowały się wszystkie kamyki-relikwie.
Inne zabytki Głotowa również związane są z wiarą katolicką. Wśród nich wiele kapliczek, 2 cmentarze z XIX wieku, cmentarz przykościelny, 4 kaplice w narożnikach cmentarza kościelnego oraz barokowy kościół. Na starym parafialnym cmentarzu znajdziecie m.in. grób Johannesa Mertena.
Kościół został zbudowany w 1722 r. na planie średniowiecznego kościoła. Znajdują się w nim jedne z najpiękniejszych witraży na Warmii, wykonane w 1877 r. przez Christopha Rings z Koeln z barwionego szkła, żelaza i ołowiu. Przedstawiają sceny biblijne. Zwróćcie również uwagę na ambonę z 1730 r. oraz chrzcielnicę późnobarokową z rzeźbioną grupą Chrztu w Jordanie. Ogrodzenie w formie kutej kraty wykonał kowal z Dobrego Miasta.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.