Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Mingajny
Miasto:
Mingajny 11-130
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
54.158333 / 20.246110999999928
Szlak:
Łyna
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 164) 5 / 10


Opis obiektu:


Mingajny, mimo że są niewielką wsią, znalazły się w projekcie "Atlas miejsc niezwykłych Warmii i Mazur", który archiwizuje wspomnienia mieszkańców. Część z tych wyjątkowych miejsc już nie istnieje, ale została po nich pamięć. W Atlasie znajdziecie więc to, czego nie ma w żadnym innym przewodniku. Polecamy Wam poznanie tego projektu. Inicjatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych z Olsztyna. Na stronie internetowej projektu wysłuchacie mieszkańców Mingajn, którzy opowiadają ciekawostki, m.in. o Domu znachorki, do której przyjeżdżali leczyć się ludzie; Stodole miłości, w której PGR przechowywał siano, a gdzie spotykała się młodzież, czy o Drodze czarnego kota, o której mieszkańcy mówili, że "tam straszy".

Według wspomnień mieszkańców Mingajny były przed wojną bardzo dużą wsią. Tam, gdzie teraz jest las przy drodze do Ornety, stały domy. Wieś liczyła 160 numerów.

Mingajny otrzymały przywilej lokacyjny w 1311 r. i już w nim pojawiły się wzmianki o pierwszym drewnianym kościele we wsi. Kościół spłonął, a w jego miejsce, w latach 1350-1375, postawiono murowany, który w późniejszych latach wielokrotnie był przebudowywany, odbudowywany... We wnętrzu zwróćcie uwagę na neogotycki ołtarz główny z tryptykiem z ok. 1520 r., ołtarze boczne, krucyfiks z XVII w., monstrancję z 1674 r., kielich z pateną z drugiej połowy XVII w. oraz lampkę wieczną z 1700 r. Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Mingajnach jest największym wiejskim kościołem na Warmii.

Inne zabytki Mingajn to zespół kapliczek, domy warmińskie (m.in. nr 15, 22, 34, 40), drewniane stodoły w zagrodach nr 30, 40, 55, 57.

Przez wieś przebiega pieszy Szlak Kopernikowski: Olsztyn – Mingajny o długości 87 km – przebieg trasy: Olsztyn – Cerkiewnik – Dobre Miasto – Smolajny – Lidzbark Warmiński – Mingajny oraz samochodowy Szlak Kopernikowski (czerwony) o długości 236,7 km – przebieg trasy: Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Mingajny – Pieniężno.

W Mingajnach znajduje się również pomnik przyrody - wierzba biała.

W okolicznych lasach znaleźć można ruiny bunkrów zlokalizowanych wokół tzw. Trójkąta lidzbarskiego, który był pierwszym z systemów fortyfikacji obronnych w Prusach Wschodnich. Budowano go w latach 1928-1937. Nadleśnictwo Orneta stworzyło Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego oznakowany 12 tablicami.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top