Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
- Adres:
- ul. Leśna 23
- Miasto:
- Olsztynek 11-015
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Telefon:
- 89 519 21 64
- E-mail:
- sekretariat@muzeumolsztynek.com.pl
- Współrzędne GPS:
- 53.591638776159755 / 20.284745694953017
- Szlak:
- Łyna
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 309) 4.8 / 10
Opis obiektu:
Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku to skansen zajmujący powierzchnię 94 ha. Jest co zwiedzać i gdzie spacerować. I wcale nie w ciszy, bo w skansenie gwar jest niemały. Wszystko to za sprawą fantastycznych imprez, które Muzeum organizuje w ciągu całego roku, takich jak Jarmark Wielkanocny, Jarmark sztuki nie tylko ludowej, Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano, Regionalne Święto Ziół, Targi Chłopskie. Również i zwierzęta tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. Bo wyobraźcie sobie spacer wśród zabytkowych budynków, ale też hałaśliwych kur, czy uroczych kucyków. W oddali widać pasące się na łące krowy, gęsi trzymają się w grupie, kozy spacerują wśród turystów, słychać brzęczenie pszczół, w przydomowych ogródkach fruwają motyle. Jest radośnie i głośno. Ot, taka sielska wieś. Taka, jakich już nie ma, a raczej taka, którą spotkać można już tylko w skansenie.
Na terenie Parku prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, powstał też szereg publikacji i to nie byle jakich, np. \"Na gody Jutrznia\", \"Świat dziecka. Stare i nowe zabawki ludowe\", \"Magia chleba naszego powszedniego\". Warto je przeczytać i warto je mieć.
Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny powstało w 1909 r. w Królewcu, stolicy dawnych Prus Wschodnich. Z czasem postanowiono rozbudować je i w latach 1938-1942 przeniesiono do Olsztynka. Obecnie w Parku znajdują się 74 obiekty architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wśród nich: młyn wodny z Kaborna z II poł. XVIII w., wóz cygański z Piecek z pocz. XX w., kopia kościoła z Rychnowa z lat 1712-1714, chałupa z Zielonki Pasłęckiej z 1819 r., wiatrak paltrak z Ruskiej Wsi koło Mrągowa z II poł. XIX w.
Wnętrza tych budynków wyglądają tak, jakby mieszkańcy dopiero co wyszli i zaraz mieli wrócić. Są bardzo zadbane, każdy szczegół dopieszczony. Jest w tym ogromny urok, widać nakład pracy wniesiony przez pracowników. Dodatkowego uroku dodają oczywiście zwierzęta, ale też obsiane pola, warzywniki, sady, ogródki z kwiatami i ziołami.
Jeśli zgłodniejecie odwiedźcie koniecznie Gospodę ze specjałami kuchni lokalnej. A pamiątki kupicie w sklepikach - rękodzieło, publikacje, zabawki (np. uwielbiane przez dzieci ręcznie wykonane gwizdki-koguciki pomalowane na żywe kolory).
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.