Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Kadzidło
Województwo:
mazowieckie
Współrzędne GPS:
53.234722 / 21.46666700000003
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 153) 5 / 10


Opis obiektu:


Kadzidło położone jest w sercu Puszczy Zielonej, szmaragdowej przez cały rok dzięki lasom iglastym.

Nazwa wsi związana jest z wydobywanym na Kurpiach i obrabianym bursztynem, którego opiłki Kurpie wrzucali do ogniska siedząc przy nim wieczorami z rodzinami i przyjaciółmi. Z opiłków wydobywał się dym o specyficznym zapachu. Z tego powodu nazywano ich „kadzidlakami”. Opiłki bursztynu mieszane z jałowcem stosowano jako kadzidło w kościele.

O Kadzidle warto jest wspomnieć przede wszystkim ze względu na kulturę kurpiowską. W mieście co roku odbywa się znany w całej Polsce oraz za granicą Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Wesele Kurpiowskie”. Na imprezę przyjeżdżają nie tylko polskie zespoły, ale również zagraniczne, jak z Turcji, Grecji, Macedonii, Chorwacji, a nawet Indonezji. Artyści z zespołów folklorystycznych wcielają się w bohaterów wesela kurpiowskiego i tworzą niezapomniane widowisko obrzędowe. Impreza odbywa się w kilku miejscach, a widzowie stają się gośćmi weselnymi, mogą kosztować potraw regionalnych oraz tańczyć z Młodymi. Kiermasze, pokazy rękodzieła ludowego, przejazdy furmanek, barwne orszaki ślubne, zabawy ludowe, tańce, przyśpiewki, roześmiani, rozbawieni ludzie... Folklor kurpiowski powraca w najbardziej zachwycającej formie.

W artykule zamieszczonym w "Głosie Ludu" z 1949 roku napisano o Kadzile: "We wsi Kadzidło panuje zielony półmrok. Słońce musi tu przedzierać się przez gęsta siatkę sosnowych igieł i strzały promieni z rzadka tylko wpadają do kurpiowskich chat. Za to, gdy taki zabłąkany promyk wejdzie do wnętrza domku - ściany zaczynają grać różnymi kolorami. Bo w kurpiowskich chatach jest ślicznie. Ten leśny lud posiada wyjątkowe talenty artystyczne i kwitnie tu sztuka ozdabiania wnętrz pięknymi wycinankami i kolorowymi kwiatami. A ulice to wcale nie "wsiowe" bo wyasfaltowane i z chodnikami. Gdyż Kadzidło to wieś "wzorowa". Drewniane chaty są tu czyste i racjonalnie wybudowane, płoty nowe, proste, doskonałe rozplanowanie budynków gospodarczych".

We współczesnym Kadzidle nie ma już niestety chat kurpiowskich zdobionych wycinankami poza jednym obiektem muzealnym. Domy są murowane, przeważnie piętrowe. Aby przenieść się w przeszłość, odwiedźcie koniecznie Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle i zobaczcie m.in. zabytkowe chałupy z XIX wieku, stodołę z 1920 r., spichlerz z 1921 r., drwalnię z II poł. XIX wieku, ule kłodowe, stodołę z wozownią z XIX w., olejarnię. W Zagrodzie organizowane są warsztaty etnograficzne (np. bartnicze, wycinanki) oraz odbywają się spotkania z twórcami ludowymi.

W sztuce kurpiowskiej znane są wycinanki (wycinanki ozdabiały wnętrza chat), plastyka obrzędowa (np. kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne), haft i koronka w stroju ludowym, bursztyniarstwo, plecionkarstwo. Zajrzyjcie też do Izby Pamięci Czesławy Konopkówny, najsłynniejszej kurpiowskiej twórczyni ludowej.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top