Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Las Ochronny Szast
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
87 424 15 00
E-mail:
pisz@bialystok.lasy.gov.pl
Współrzędne GPS:
53.554789 / 21.838502999999946
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 168) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Co stanie się, jeśli po przejściu huraganu pozostawimy zniszczony las sam sobie? Jak natura sobie z tym poradzi? Co wyniknie z takiego eksperymentu? Czy ingerencja ludzi okaże się niepotrzebna? Poznajemy coraz więcej odpowiedzi na te pytania i coraz więcej dowiadujemy się o naturalnej sukcesji dzięki Lasowi Ochronnemu Szast. Taki wyjątkowy las leży w Puszczy Piskiej, ok. 3 km na wschód od wsi Pogobie Średnie. Jego wielkość to 475 hektarów, a zniszczony został przez huragan w 2002 r. Leśnicy nie naprawiali strat, nie sprzątnęli powalonych drzew, nie posadzili nowych... Włada tam tylko natura.

Aby jej nie przeszkadzać, po lesie poruszać się można tylko na rowerze albo pieszo. Nie wolno Wam będzie zabrać stamtąd nic "na pamiątkę". Grupy zorganizowane powinny skontaktować się najpierw z Nadleśnictwem Pisz.

Powstała specjalna ścieżka dydaktyczna Las Ochronny Szast składająca się z dwóch tras o długości 2 km lub 7 km. Jej początek jest w Lesie Miejskim w Piszu. Krótsza trasa tworzy pętlę, dłuższa liczy 7 km w jedną stronę. Na ścieżce nie brakuje tablic opisujących charakterystykę lasów Puszczy Piskiej, gospodarkę leśną, gatunki zwierząt i roślin oraz opis uszkodzeń lasu podczas huraganu.

Ten wyjątkowy las możecie obserwować z 12 metrowej wieży oraz wysokiego pomostu, zwanego galerią widokową nad rzeką Pisą. Galeria ma długość ponad 120 metrów oraz 2,5 m wysokości.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o wyniku eksperymentu, sięgnijcie po publikację „Monitoring zooindykacyjny pohuraganowych zniszczeń ekosystemów Puszczy Piskiej” lub w lokalnych bibliotekach pytajcie o prace inżynierskie i magisterskie, których powstało kilka od czasu powołania Lasu Ochronnego Szast.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top