Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Ogródek
Adres:
Ogródek
Miasto:
Orzysz 12-250
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
87 423 74 26
Telefon:
530 540 930
E-mail:
muzeumkajki@wp.pl
Współrzędne GPS:
53.8081898 / 22.1027292
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 145) 4.4 / 10


Opis obiektu:


Ogródek to malutka wieś, której początki sięgają XV wieku. Mieści się w niej Muzeum im. Michała Kajki, mazurskiego poety ludowego, działacza mazurskiego.

Zanim jednak o Kajce, wspomnimy Wam o nazwie wsi. Historyczna, niemiecka nazwa wsi to Ogrodtken. W 1938 r. podczas akcji germanizacyjnej została ona zastąpiona przez administrację nazistowską sztuczną formą Kalgendorf, by po wojnie administracja polska pozostawiła spolszczoną nazwę Ogródek.

Michał Kajka (1859–1940) pochodził z rodziny chłopskiej. Z zawodu był cieślą. Od 1883 r. związany z Ogródkiem, gdzie mieszkał i tworzył. Działał artystycznie, zaangażowany był również w działalność społeczną i polityczną. Pisał wiersze w języku polskim, był założycielem Mazurskiej Partii Ludowej - pierwszej politycznej organizacji Mazurów.

Zupełnie błędne jest myślenie, że uważał się za Polaka. Kajka nigdy nie zadeklarował swojej przynależności narodowej, nie był wielkim polskim patriotą, podkreślał jedynie że jest polskojęzycznym Mazurem. Nie był więc ani Polakiem, ani Niemcem. W Prusach Wschodnich nie było oczywiste to, że świadomość narodowa jest tożsama z językiem, którym ludność się posługuje (prościej mówiąc - to że mazurski chłop mówił po polsku, nie oznaczało, że czuł się Polakiem). Ciekawie definiuje Mazura prof. Andrzej Sakson \\\"Mazurzy byli społecznością pogranicza, o polskim pochodzeniu i zwyczajach, niemieckiej tradycji, polskich nazwiskach i niemieckich imionach, polskim języku i niemieckim piśmie, polskich przysłowiach i niemieckich pieśniach, słowiańskiej religijności i niemieckim wyznaniu\\\".

W wierszach Michała Kajki widać wyraźnie miłość do mazurskiej ziemi, ludu mazurskiego. Określenia Mazur, mazurski to słowa klucze, bardzo ważne w zrozumieniu poglądów Kajki. Poeta był Mazurem, ewangelikiem, który modlił się po polsku. Wiara była bardzo ważna dla Mazurów, a Luter nakazał by językiem kościelnym był zawsze język ojczysty. Mazurzy obawiali się, że jeśli będą modlić się w języku niemieckim, nie znając go dobrze i popełnią błąd, Bóg może ich nie wysłuchać. Tylko z tego powodu Mazurzy chcieli, aby obowiązywał język polski i msze odprawiane były w tym języku. Nie z powodów narodowościowych, które były raczej Mazurom obojętne, tzn. nie ważne było dla nich, czy są Polakami, czy Niemcami. Nie mieli takiej świadomości. To byli prości, zapracowani ludzie, chłopi. Gwara mazurska, religijne księgi ewangelickie drukowane staropolszczyzną oraz czasopisma, gazety i kalendarze drukowane dla Mazurów po polsku czcionką gotycką ukształtowały jego Polskość.

W Muzeum im. Kajki w Ogródku zgromadzono duże zbiory jego twórczości. Poznacie tam koleje życia, działalności społecznej i politycznej oraz artystycznej poety.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top