Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Pisz
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.628889 / 21.8125
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 175) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Pisz położony jest w Puszczy Piskiej, nad jeziorem Roś i rzeką Pisą tworzącą szlak kajakowy.

Z zabytków polecamy Wam kościół św. Jana Chrzciciela z XVII w., pozostałości zamku oraz neogotycki ratusz z 1900 r. a w nim Muzeum Ziemi Piskiej, z kolei na zapleczu ratusza neogotycka baszta po dawnym browarze. W 1850 r. założono w Piszu cmentarz żydowski, niestety do dzisiejszych czasów dotrwał jeden nagrobek oraz kilka podstaw macew. Fragmenty jednej zobaczycie w Muzeum Ziemi Piskiej.

Zwrócimy Waszą uwagę na jeszcze jeden cmentarz. Jest to cmentarz wojenny, na którym pochowano niemieckich i rosyjskich żołnierzy z okresu I wojny światowej. Nazwano go obecnie "Parkiem pokoju", a w kaplicy znajdującej się na cmentarzu postawiono krzyż jako symbol pokoju i pojednania pomiędzy narodami.

Wrażenie zrobi na Was 8 niemieckich schronów z lat 1939-1944, które można poznać dzięki trasie historycznej "Piska Pozycja Ryglowa". Mimo, że Pisz podczas II wojny światowej został zniszczony aż w 80%, schrony ocalały i są teraz w świetnej formie. Na trasie schron bierny Regelbau 502, którego wnętrze bardzo dobrze odrestaurowano i wyposażono w ekspozycję militarną. Kolejny jest schron dla CKM wraz ze schronem dla armaty przeciwpancernej. Na kolejnym - schronie biernym - zachowały się resztki oryginalnego maskowania oraz numeracja. Po maszcie radiowym i wieży obserwacyjnej zachowało się niewiele; latem szukajcie w trawie ledwo widocznych śladów fundamentów. Kolejny na trasie jest następny schron bierny, a dalej połączenie schronu dla armaty przeciwpancernej ze schronem biernym. Przed Wami do zobaczenia jeszcze schron bojowy dla CKM, schron bierny ukryty w lesie, którego wysokość stropu równa się niemal z powierzchnią ziemi oraz ostatni na trasie obiekt, czyli schron bojowy z dwoma izbami dla CKM, kopułą obserwacyjną i izbą flankującą. Położony jest na terenie prywatnym, dlatego można go obejrzeć jedynie z zewnątrz.

W Piszu zobaczycie również pruską pozostałość, tzw. kamienną babę odnalezioną podczas wykopalisk archeologicznych w Wejsunach w 1872. Obelisk o wysokości 140 cm ma zarysowaną twarzą. Na terenach zamieszkiwanych dawniej przez pruskie plemiona znaleziono jak dotąd 21 takich bab. I tu ciekawostka - to wcale nie są baby, czyli kobiety a posągi przedstawiające mężczyzn. Nadal nie mamy pewności, do czego służyły, ale prawdopodobnie symbolizowały bóstwa pruskie, lub bohaterów.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top