Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rowerowy Szlak Pętla Szeroki Bór
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.650297 / 21.549943999999982
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 152) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Rowerowy Szlak Pętla Szeroki Bór oznakowany jest kolorem żółtym i liczy 24 km. Zatacza pętlę i przebiega następująco: Ruciane-Nida - Szeroki Bór - Wejsuny - Guzianka - Ruciane-Nida

Szczególnie polecamy go dla początkujących rowerzystów oraz dla rodzin z dziećmi. Na szlaku zieleń lasów Puszczy Piskiej, wygodne leśne dukty, leśne parkingi ze stołami i ławkami do odpoczynku, spokój i cisza nie licząc śpiewu mazurskich ptaków.

Szlak rozpoczyna się i kończy przy Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Gminy w Rucianem-Nidzie. Z zabytków Rucianego-Nidy polecamy Wam zobaczyć:
- zabytkową wyłuszczarnię nasion zbudowaną w latach 1890-1892, która była największą z Prusach Wschodnich
- śluzę Guziankę wybudowaną w 1879 r. między jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Dzięki niej można dostać się na resztę szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
- obiekty Węzła Obronnego Guzianka, które powstały przed I wojną światową dla obrony Prus Wschodnich przed inwazją wojsk rosyjskich
- drewniany dom z lat 20. XX wieku z dachem w kształcie odwróconej łodzi
- wieżę wodną z 1884 r.
- parowozownię z 1898 r.

Z Rucianego-Nidy kierujcie się na Szeroki Bór. Niedaleko wsi Szeroki Bór znajduje się Szeroki Bór Piski, a tam w 1935 r. rozpoczęto budowę ośrodka naukowo-badawczego Luftwaffe (sił powietrznych Trzeciej Rzeszy). Dementujemy informacje, jakoby marszałek Goering miał tam swoją kwaterę wojenną. Na pewno przebywał w ośrodku, ponieważ jako zapalony myśliwy często odwiedzał Puszczę Piską i Romincką, do której przeniesiono ośrodek w pierwszych latach wojny (do Gołdapi).

W Szerokim Borze zwróćcie uwagę na zespół leśniczówki z początku XX wieku, zabytkowy cmentarz ewangelicki z XX wieku oraz na mogiłę żołnierza armii rosyjskiej, poległego na przełomie XIX i XX wieku. Mogiła znajduje się w lesie koło pozostałości po stacji kolejowej.

Kolejne na rowerowym Szlaku Pętla Szeroki Bór są Wejsuny. Zajrzyjcie na zabytkowy cmentarz ewangelicki z kwaterą z okresu I wojny światowej. Odwiedźcie też Izbę Regionalną znajdującą się w drewnianej, mazurskiej chałupie. Zgromadzono tam spore zbiory, a wśród najciekawszych eksponatów: drewniana wędka, kancjonały drukowane gotykiem, rzadkie egzemplarze gazet. Wejsuny są znane również z baby pruskiej, którą znaleziono tam w 1872 r., a w 1969 r. przewieziono do Pisza, gdzie można ją podziwiać w centrum miasta. A baba pruska to obelisk, który prawdopodobnie symbolizował dla Prusów bóstwo lub bohatera. I był to zawsze mężczyzna, nie kobieta, mimo mylnej nazwy "baba".

Z Wejsun kierujcie się na śluzę Guzianka i dalej do Rucianego-Nidy.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top