Rowerowy Szlak Pętla Wojnowska
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Rowerowy Szlak Pętla Wojnowska
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Współrzędne GPS:
- 53.650297 / 21.549943999999982
- Szlak:
- Pisa
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 165) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Rowerowy Szlak Pętla Wojnowska oznakowany jest kolorem zielonym i liczy 40,2 km. Przebiega następująco: Ruciane-Nida - ul. Dworcowa - ul. Wczasów - ul. Wiejska - ul. Żeglarska - Wojnowo - Gałkowo - Kadzidłowo - Nowy Most - Iznota - Wygryny - Śluza Guzianka - Ruciane-Nida
Początek szlaku znajduje się przy Centrum Informacji Turystycznej i Promocji w Rucianym-Nidzie. Najważniejsze zabytki miasta, które polecamy Wam zobaczyć, to:
- zabytkowa wyłuszczarnia nasion zbudowana w latach 1890-1892, która była największą z Prusach Wschodnich
- śluza Guzianka
- obiekty Węzła Obronnego Guzianka, które powstały przed I wojną światową dla obrony Prus Wschodnich przed inwazją wojsk rosyjskich
- drewniany dom z lat 20. XX wieku z dachem w kształcie odwróconej łodzi
- wieża wodna z 1884 r.
- parowozownia z 1898 r.
Pierwsze na Rowerowym Szlaku Pętla Wojnowska jest Wojnowo, jedna z 11 wiosek założonych w Prusach Wschodnich przez starowierców - jest to wyznanie powstałe wskutek rozłamu w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Koniecznie zobaczcie cerkiew prawosławną, dawny żeński klasztor starowierców z molenną oraz budynkami zakonnymi i gospodarczymi. Cerkiew rzuca się w oczy, ponieważ jest to budynek biało-niebieski. Z kolei molenna jest ceglana z zielonymi drzwiami, a klasztor żeński jest koloru pomarańczowego.
Z zabytków Wojnowa polecamy Wam zobaczyć również 4 cmentarze, w tym 2 starowierców (jeden znajduje się przy klasztorze, drugi na wschodnim brzegu jeziora Duś). Trzeci zabytkowy cmentarz znajduje się przy drodze prowadzącej z Ukty do Wojnowa, natomiast czwarty położony jest przy skrzyżowaniu dróg Ruciane-Nida - Zgon i Wojnowo.
Tak Melchior Wańkowicz w swojej książce "Na tropach Smętka" opisuje Wojnowo: "Idziemy drogą do osiedla Wojnowo, wiodącą w wyniosłe mieszane lasy. Na skraju wielkiego, odwiecznego boru stoi skif - klasztor, w którym mieszkają mniszki tołku fiedosiejewskiego. Stajemy przed furtą skleconą z wielkich bierwion na kant ciosanych. Przypominają się legendarne teremy drewniane, w których ciężka i głęboka fantazja rosyjska, nasiąkła eurazyjskimi tęsknotami, umieszczała rozpaczające „ksienie”, ciężkich bogatyriej w spiczastych czapkach, żar-ptaki, ryby śpiewające i koty opowiadające dziwne i przejmujące bajki (...) Z oddali wygląda cały klasztor jak drewniany domek z klocków. Domek mruga gniewnie krwawym okienkiem za oddalającymi się dziećmi Antychrysta. Cztery brytany tam pewno wewnątrz chodzą w kółko jak kot z ballady Puszkina, po łańcuchu w krąg (idiot na prawo - piesń zawodit, na lewo - skazku goworit...) Tuż za klasztorem połyskuje jezioro."
Jeśli macie więcej czasu, zobaczcie również głazowisko koło Wojnowa, znajdujące się w lesie, na południe od wsi. Na obszarze ok. 9 hektarów znajduje się 13,5 tysiąca głazów. Największy ma 10 metrów w obwodzie i 1,2 m wysokości.
Z Wojnowa szlak prowadzi do Gałkowa, podobnie jak Wojnowo założonego przez starowierców. W Gałkowie zachował się po nich cmentarz z charakterystycznymi ośmioramiennymi krzyżami. Gałkowo jest obecnie znane dzięki Stadninie konie Ferensteinów, gdzie często bywają gwiazdy telewizji. Właścicielką Stadniny jest Karolina Ferenstein-Kraśko, żona dziennikarza Piotra Kraśko. W ofercie Stadniny jest nauka jazdy konnej, przejazdy wozami piknikowymi, kuligi, trening koni, pensjonat dla koni, pokoje gościnne. Organizowane są obozy i szkolenia oraz cykliczne wydarzenia, jak Hubertus, Gałkowo Masters czy Wielki Kulig pod Gwiazdami.
W Gałkowie nie przeoczcie również Salonu im. Marion Dönhoff, hrabianki urodzonej w Prusach Wschodnich, dziennikarki, działaczki na rzecz pojednania Niemiec z krajami Europy Wschodniej. Salon znajduje się w Dworku łowczego, przeniesionym do Gałkowa ze Sztynortu. Dworek łowczego to ponad 100-letni budynek. W 2004 r. Aleksander Potocki uzyskał zgodę na przeniesienie Dworku będącego w ruinie do Puszczy Piskiej. Przy rekonstrukcji dworu wykorzystano ocalałe elementy pierwotnej budowli. Oprócz Saloniku Marion Dönhoff znajduje się tam również restauracja i pokoje gościnne.
W Gałkowie oprócz cmentarza starowierców znajdują się jeszcze 3 cmentarze ewangelickie z pocz. XIX wieku.
Kolejne na trasie jest Kadzidłowo, słynące na Mazurach z Parku Dzikich Zwierząt. My Wam dodatkowo polecamy zobaczenie niewielkiego skansenu, Osady Kulturowej, w skład której wchodzą: Oberża pod psem (chałupa z początku XX w.), 200-letnia mazurska chałupa podcieniowa z początku XIX wieku; budynek gospodarczy, dwa małe spichlerzyki oraz podcieniowy budynek, w którym mieszczą się pokoje gościnne. W najstarszej podcieniowej chałupie znajduje się muzeum, czyli mini skansen, gdzie zobaczyć można jak wyglądało na początku XIX wieku wyposażenie chałupy oraz szkoły wiejskiej. Jest także ekspozycja etnograficzna. Wszystkie budynki wpisane zostały do rejestru zabytków. Przy okazji smacznie zjecie w Oberży pod Psem, restauracji w typie slow food. Smakołyki polecane przez szefa kuchni to m.in. pasztet z dzika i zupa kurkowa.
W Kadzidłowie, na wschód od drogi do Oberży pod Psem znajduje się cmentarz starowierców z XIX w. Trochę dalej, w głębi lasu jest kolejny cmentarz, tym razem wojsk napoleońskich z początku XIX w.
Z Kadzidłowa, przez Nowy Most dotrzecie do wsi Wygryny, w której podczas wykopalisk archeologicznych odkryto narzędzia kamienne i krzemienne pochodzące z okresu osadnictwa kultury ceramiki sznurowej. Z zabytków Wygryn polecamy zobaczenie drewnianej zabudowy, młyna z początku XX w. oraz dwóch cmentarzy ewangelickich.
Kolejna na trasie jest śluza Guzianka, wybudowana w 1879 r. między jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Dzięki niej można dostać się na resztę szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Rowerowy Szlak Pętla Wojnowska kończy się w miejscu rozpoczęcia, czyli w Rucianych-Nidach.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.