Rowerowy Szlak Ułański
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Rowerowy Szlak Ułański
- Miasto:
- Biała Piska 12-230
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Współrzędne GPS:
- 53.611389 / 22.06305599999996
- Szlak:
- Pisa
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 164) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Rowerowy Szlak Ułański liczy 22,7 km, zatacza pętlę i przebiega następująco: Biała Piska - Szkody – Kumielsk – Cwaliny – Długi Kąt – Mikuty – Kowalewo – Bełcząc – Biała Piska. Nazwa szlaku wzięła się od Podlaskiej Brygady Kawalerii, która toczyła walki na tym terenie.
Szlak rozpoczyna się i kończy w Białej Piskiej. Z zabytków tego małego miasteczka polecamy Wam zobaczyć: XX-wieczny ratusz, barokowy kościół wybudowany w latach 1756–1763, 34-metrową wieżę ciśnień z 1928 r. oraz cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, na którym cześć grobów pochodzi również z 1945 r.
Z Białej Piskiej kierujcie się na Szkody. Niedaleko wsi nadal zobaczyć można ślady wałów i szańców staropruskiego grodu obronnego. A we wsi zabytkowy cmentarz ewangelicki z XIX wieku.
Po Szkodach na trasie Rowerowego Szlaku Ułańskiego jest Kumielsk. Niewielka wieś znana niektórym regionalistom z tajemniczego Kręgu Galindów, zwanego też Miejscem Mocy Galindów. Znajduje się on w lesie między wsią a osadą Długi Kąt. W przedwojennej literaturze opisywany był jako Heidengericht czyli Pogański Sąd. Nie wiadomo, do czego dokładnie służył Galindom. Być może składali w kręgu ofiary z ludzi lub zwierząt albo czcili tam bogów. Krąg ma średnicę 20 metrów, a na jego terenie znajduje się kilkanaście dużych głazów. Uwagę przyciąga największy, który mógł pełnić rolę ołtarza ofiarnego oraz 2 inne, jeden w kształcie misy, drugi z charakterystycznym żłobieniem.
W odległości kilkunastu metrów od kamiennego kręgu znajduje się grób z rozbitą tablicą. Zachowały się 4 części, z których można odczytać niemieckie imię Fritz i datę urodzenia - 18.7.1926. Jest to grób dziecka – syna jednego z właściciela dawnego dworu.
We wsi Kumielsk zobaczycie dawny kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki z pocz. XVIII w., murowany dom nr 10 z XX w., zabytkowy zespół szkolnych budynków oraz 2 dawne cmentarze ewangelickie (jeden jest obecnie rzymskokatolicki).
Z Kumielska szlak prowadzi do Cwalin, gdzie warto zobaczyć murowane chałupy z pocz. XX w. (nr 1, 2, 3) oraz cmentarz ewangelicki z XIX w.
Kolejny na trasie jest Długi Kąt, potem szlak prowadzi do Mikut, gdzie znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku.
Zatrzymajcie się na dłużej w Kowalewie, by zobaczyć 3 cmentarze ewangelickie z XIX wieku (jeden na północ od wsi, drugi przy drodze do Milewa oraz trzeci dawne Brzóski Welkie). Zwróćcie też uwagę na pomnik upamiętniający żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii, budynek szkoły z XX w., dawną karczmę z pocz. XX w. (nr 15) oraz 2 murowane domu z pocz. XX w. (nr 5 i 8).
Przedostatnia na Rowerowym Szlaku Ułańskim jest wieś Bełcząc, gdzie zobaczycie cmentarz ewangelicki z XIX w. oraz budynek szkoły z pocz. XX w. Na zachód od wsi stoi pomnik postawiony na pamiątkę zdobycia przez wojska niemieckie dział rosyjskich 8 sierpnia 1914 r.
Szlak zatacza pętlę i kończy się w Białej Piskiej.
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.