Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak rowerowy brzegiem jeziora Śniardwy
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.6825 / 21.817499999999995
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 105) 5.4 / 10


Opis obiektu:


Szlak brzegiem jeziora Śniardwy oznakowany jest kolorem żółtym i liczy 31 km. Przebiega następująco: Trzonki - Szczechy Małe - Rostki - Łysonie - Nowe Guty - Kwik - Zdory - Szczechy Wielkie

Trasa jest wymagająca, dlatego polecamy ją tym z Was, którzy są bardziej wprawionymi rowerzystami i być może próbowali kolarstwa górskiego. Męczące są górki, strome zjazdy, piaszczyste nawierzchnie, zabagnione tereny, więc śmiałkom dawka emocji jest zagwarantowana. Na szczęście widoki na trasie zrekompensują trudy jazdy. W punktach widokowych na wysokim brzegu największego jeziora w Polsce podziwiać będziecie niezrównane mazurskie krajobrazy.

Szlak rozpoczyna się w Trzonkach, gdzie zobaczycie zabytkowy budynek dworca kolejowego z początku XX wieku oraz cmentarz ewangelicki z I poł. XX wieku. Następne na trasie są Szczechy Małe z zabytkowym cmentarzem ewangelickim z I poł. XX wieku. Ciekawostką jest, że z tej wsi pochodził chłop Jan Będzio, autor "Czytań nabożnych ku chwale Boga. Książka dla ludu" wydanych w 1852 roku przez oficynę Andrzeja Gąsiorowskiego.

Z Trzonek kierujcie się na Rostki. W 1936 r. rozpoczęto tam budowę dużego lotniska Luftwaffe, czyli sił powietrznych Trzeciej Rzeszy. To stamtąd odlatywały samoloty, które 19 września 1939 r. zbombardowały Warszawę. Najważniejsze obiekty lotniska zostały wysadzone. Cześć z terenów znajduje się obecnie na orzyskim poligonie wojskowym, więc nie ma tam dostępu. Wojsko częściowo rozebrało płyty z pasów. Resztkę pasa biegnąca od Rostek na północ pokryto w 1996 roku asfaltem (droga do Pisza i Orzysza). Część płyt jest nadal widoczna.

W Rostkach znajdował się drewniany wiatrak, który po II wojnie światowej jeszcze funkcjonował. Obecnie nie ma po nim śladu. Z zabytków zobaczcie trzy domy murowane z pocz. XX w. (nr 12, 18, 38) oraz cmentarz ewangelicki z I poł. XIX w.

Kolejna na trasie jest wieś Łysonie. I tu, podobnie jak w Szczechach Małych, urodził się chłop, który posiadał talent literacki. Był nim Wilhelm Michalczyk, autor wznawianej 4 razy "Ewangelii Nikodema, albo krótkiej wiadomości o żywocie Odkupiciela naszego Pana Jezusa", w której zamieścił również "Pieśń o teraźniejszych latach biednych".

Z Łysoń szlak prowadzi do Nowych Gut, gdzie z zabytków warto jest zobaczyć cmentarz ewangelicki z poł. XIX w. z kwaterą wojenną z I wojny światowej; wiatrak holenderski z pocz. XX wieku, bez śmigieł, pełniący funkcję mieszkalną oraz pomnik przyrody - głaz narzutowy o wymiarach 360x245x172 cm leżący na polu w pobliżu wsi.

Następna na trasie jest wieś Kwik z zabytkowym cmentarzem ewangelickim, a dalej wieś Zdory. Przed II wojną światową we wsi znajdował się wiatrak typu holenderskiego. Obecnie zabytki godne zobaczenia to budynek karczmy (nr 37), budynki szkolne z pocz. XX wieku oraz 2 cmentarze ewangelickie. W Zdorach mieszka Zofia Puławska, tkaczka ludowa, palmiarka i koronkarka, przez wiele lat związana z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Szlak brzegiem jeziora Śniardwy kończy się w Szczechach Wielkich. We wsi zajdźcie na zabytkowy cmentarz ewangelicki z kwaterą wojenną z I wojny światowej, w której pochowano 8 nieznanych żołnierzy armii rosyjskiej.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top