Szlak rowerowy Las Ochronny Szast
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Szlak rowerowy Las Ochronny Szast
- Adres:
- ul. Gdańska
- Miasto:
- Pisz 12-200
- Województwo:
- warmińsko-mazurskie
- Współrzędne GPS:
- 53.62389372959649 / 21.798588037054287
- Szlak:
- Pisa
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 172) 4.8 / 10
Opis obiektu:
Szlak rowerowy Las Ochronny Szast oznakowany jest kolorem niebieskim i liczy 33,4 km. Zatacza on pętlę i przebiega następująco: Pisz - Szast - Wądołek - Piskorzewo - Pogobie Średnie - Pisz. Miłośnicy lasów będą zachwyceni tym szlakiem, ponieważ w większości przebiega lasami Puszczy Piskiej. Przez dłuższy odcinek pokrywa się z czerwonym Szlakiem rowerowym Puszczy Piskiej.
Dla tych z Was, którzy nie mają pewności, czy starczy im sił na pokonanie całego szlaku, powstał czarny szlak rowerowy liczący 3,5 km, który jest łącznikiem dla niebieskiego szlaku Las Ochronny Szast. Umożliwia on skrócenie dystansu.
Szlak zaczyna się ok. 700 m od Pisza, więc aby tam dojechać, radzimy Wam skorzystać z czerwonego szlaku rowerowego zaczynającego się na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej, Leśnej i Klementowskiego. A w Piszu zobaczcie:
- kościół św. Jana Chrzciciela z XVII w.
- pozostałości zamku
- neogotycki ratusz z 1900 r. a w nim Muzeum Ziemi Piskiej
- neogotycką basztę po dawnym browarze na zapleczu ratusza
- pozostałości po kirkucie założonym w 1850 r.
- cmentarz wojenny z I wojny światowej
- schrony z lat 1939-1944
- kamienną babę przywiezioną z Wejsun, a znalezioną tam w 1872 r. Jest to pruski obelisk, który prawdopodobnie symbolizował bóstwa pruskie lub bohaterów
Z Pisza kierujcie się do Lasu Ochronnego Szast. Jest to las nietypowy, ponieważ niepoddany ingerencji człowieka po tym, jak huragan zniszczył ten teren. Natura radzi sobie sama doskonale. To, jak las sobie radzi obserwować możecie z 12 metrowej wieży oraz wysokiego pomostu, zwanego galerią widokową nad rzeką Pisą. Galeria ma długość ponad 120 metrów oraz 2,5 m wysokości.
Kolejny na trasie jest Wądołek. Mimo, że wieś już nie istnieje, nie przeoczycie jej dzięki tablicom informacyjnym i drogowskazom, które postawiło Stowarzyszenie Sadyba w ramach projektu \"Zaginione wioski Puszczy Piskiej\". Zajdźcie na cmentarz zinwentaryzowany i oczyszczony w ramach projektu. Najstarszy grób z cmentarza w Wądołku pochodzi z 1864 r. W latach 1805-1880 funkcjonowała w Wądołku największa w Prusach Wschodnich huta żelaza.
Z Wądołka kierujcie sie na Piskorzewo, gdzie zwróćcie uwagę na drewnianą wiejską zabudowę oraz cmentarz ewangelicki z XIX w. Z Piskorzewa jedźcie na Pogobie Średnie, aby zobaczyć 2 drewniane chałupy (nr 45 i 47) z okresu międzywojennego oraz cmentarz ewangelicki z pocz. XX w. Ok. 1,5 km od wsi znajduje się rezerwat ornitologiczny jezioro Pogubie Wielkie, który chroni rzadkie gatunki ptactwa wodnego i błotnego.
Szlak rowerowy Las Ochronny Szast kończy się w Piszu. Polecamy Wam odpocząć w restauracji znajdującej się w dawnej Wieży Ciśnień. Zrewitalizowana wieża znajduje się przy ul. Gdańskiej. Oprócz restauracji składa się z trzech poziomów punktu widokowego. Widoki z Wieży - warte zapamiętania!
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.