Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Smolniki
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.286944 / 22.881389000000013
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 156) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Smolniki położone są przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Wieś założono w II poł. XVII w. Jej nazwa wzięła się od smolarzy, którzy za czasów królowej Bony (1549 r.) rozpoczęli stałe osadnictwo na tym terenie wyrabiając smołę z drewna lasów Puszczy Mereckiej. W Smolnikach czeka na Was więcej atrakcji niż w niejednym miasteczku.

Zobaczycie tam murowany kościół, wprawdzie współczesny, ale powstały w miejscu drewnianego z 1842 r. Zabytkowa jest za to drewniana kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku, znajdująca się na terenie cmentarza.

Na skraju wsi z punktu widokowego "U Pana Tadeusza" o wysokości ok. 225 m rozpościera się cudowny widok na północno-wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz na kompleks jezior, tzw. jeziora kleszczowieckie. Tworzą je jezioro Kojle porośnięte dorodnym lasem iglastym, długie i wąskie jezioro Perty, którego wzniesienia przypomną Wam krajobraz górski oraz jezioro Purwin. Wypatrujcie również góry Jesionowej, Cisowej i Krzemieniuchy. Krajobraz zrobił tak ogromne wrażenie na dwóch reżyserach, że zdecydowali się wykorzystać go w swoich filmach: Tadeusz Konwicki w "Dolinie Issy", natomiast Andrzej Wajda w "Panu Tadeuszu".

Przespacerujcie się ścieżką wokół jeziora Jaczno, która liczy 7 km oraz zaczyna się i kończy w Smolnikach. Szlak oznakowany jest kolorem żółtym i posiada 8 przystanków:
1. Punkt widokowy U Pana Tadeusza.
2. Brama do Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
3. Punkt widokowy Na ozie.
4. Punkt widokowy Panorama Smolnicka.
5. Wysięk źródliskowy, stanowisko skrzypu polnego.
6. Stary młyn w Jacznie.
7. Bobrowe źródła.
8. Erozyjny Jar Strumienia

Jezioro Jaczno uznawane jest za najpiękniejszy akwen Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Swój unikalny, malachitowy kolor zawdzięcza zakwitom glonów z rodzaju Chlorella.

Zwiedzanie Smolnik zakończyć możecie w Izbie regionalnej, gdzie prezentowane są sprzęty gospodarstwa domowego tradycyjnego dla wsi smolnickiej. Kto nie wie, co to jest kopańka i krobia, dowie się właśnie tam.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top