Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Centrum Edukacji i Promocji Regionu
Adres:
ul. Szymbarskich Zakładników 12
Miasto:
Szymbark 83-315
Województwo:
pomorskie
Telefon:
605 570 637
Telefon:
58 684 69 33
E-mail:
cepr@cepr.pl
Współrzędne GPS:
54.20483827696497 / 18.106085658073425
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 167) 4.9 / 10


Opis obiektu:


W Szymbarku na Kaszubach zakręci Wam się w głowie. I to nie tylko przez zwalające z nóg piękne krajobrazy Kaszubskiego Parku Narodowego, ale również przez atrakcje Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

Na zwiedzanie Centrum przeznaczcie kilka godzin, bo jest tam co oglądać. Przy samym wejściu przywita Was Statua Świętowida Kaszubskiego, pogańskiego boga Słowian, a dalej czeka Was zwiedzanie kilkunastu obiektów. W Domu Harcerza, symbolu historii polskiego harcerstwa, znajduje się sklepik z pamiątkami, który możecie odwiedzić na samym końcu.

W Szymbarku znajduje się Najdłuższa Deska Świata. Liczy ona 46,53 metra i wpisana została do Księgi Rekordów Guinnessa. Niewiele krótszy jest Stół Noblisty - ma 35 m długości, waży ok. 6 ton i jest wykonany z jednego kawałka drewna. Biesiadować może przy nim aż 230 osób! Takie imprezy to tylko w Szymbarku. A Stół nazwę swą zawdzięcza Lechowi Wałęsie, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla. W Szymbarku znajduje się również Największy fortepian świata o wymiarach 6,04 m długości, 2,52 m szerokości, 1,87 m wysokości, ważący 1,8 ton.

Zajrzyjcie do Muzeum Gospodarstwa Domowego, gdzie zgromadzono narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej. Na nas wrażenie zrobił dentystyczny przyrząd do wiercenia zębów na napęd nożny sprzed 150 lat. Jak to dobrze, że stomatologia poszła do przodu...

Wzruszyć Was może wizyta w Domu Sybiraka. Dom spod Irkucka na Syberii został rozebrany, przewieziony i złożony w Szymbarku. Wspomnimy Wam zaledwie w kilku zdaniach o historii wywózek Polaków. Zasadniczym celem polityki sowieckiej w czasie okupacji podczas II wojny światowej była depolonizacja zajętych terenów i zniszczenie polskiej państwowości. W Moskwie opracowano wielki plan deportacji Polaków z obszarów okupowanych, do łagrów i na przymusowe osiedlenie w północnej części Rosji, na Syberię, do Azji Środkowej. Deportacje odbywały się w latach 1940-1941 oraz kontynuowane były 1945-1953 aż do śmierci Stalina. Odbywały się zimą przy minus 20-45 stopniach, wiele osób zmarło podczas podróży w nieludzkich warunkach. Na miejscu, w obozach, obowiązywał przymus pracy i zakaz opuszczania obozu. Ludzie głodowali, chorowali, byli łamani psychicznie i fizycznie. Przeżyli koszmar trudny do opisania. Zachowajcie powagę zwiedzając Dom Sybiraka.

Ogromne wrażenie robi piękny Dwór Salino, który jest repliką dworu szlacheckiego z Salina koło Wejherowa. Zobaczcie też Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola oraz Kościółek św. Rafała Kalinowskiego. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku zrekonstruowano bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Dreszcz emocji wzbudza nalot, który można przeżyć dzięki specjalnym efektom akustycznym. Aby uczcić bohaterów Gryfa postawiono w Szymbarku pomnik - głaz w kształcie serca.

Do zwiedzenia jest również ok. 250-letnia Chata Kaszubska, w której latem działa pierogarnia i naleśnikarnia. I napić się będziecie mieli gdzie - Szymbark zaprasza do Browaru Kaszubska Korona, gdzie posmakujecie regionalnego piwa. Znajduje się tam też restauracja.

Z kolei Kaszubski Świat Bajek to propozycja dla dzieci. Maluchy posłuchają tam tradycyjnych bajek.

A na koniec zostawiamy najbardziej znaną szymbarską atrakcję, od której jak wspomnieliśmy na początku zakręci Wam się w głowie - Dom do góry nogami. Jest on symbolem obalenia komuny, ale również współczesnego świata, gdzie nierzadko system wartości jest odwrócony.

Inne atrakcje Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to Park linowy, kino XD, łowisko, mini zoo oraz zajęcia, m.in. własnoręczny wypiek chleba.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top