Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny
Adres:
ul. T. i I. Gulgowskich 68
Miasto:
Wdzydze 83-406
Województwo:
pomorskie
Telefon:
58 686 11 30
E-mail:
muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl
Współrzędne GPS:
54.009722 / 17.940000000000055
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 159) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny znajduje się we Wdzydzach Kiszewskich, na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Gołuń, które tworzy wraz z kilkoma innymi jeziorami akwen zwany Kaszubskim Morzem.

Muzeum mieści się na 22 ha, posiada ok. 50. zabytków budownictwa ludowego Kaszub i Kociewia z okresu od XVII do XX wieku. Dzięki kilkugodzinnemu spacerowi po skansenie poznacie kilkanaście zagród chłopskich, kilka dworów, obejścia drobnej szlachty, domy robotników rolnych, karczmę, 2 młyny wiatrakowe.

Zagrody kaszubskich rolników (gburów) składały się z domu, stajni, stodoły, zewnętrznej piwnicy, pieca do chleba, kurnika, drewutni, pasieki, ogrodu i studni z żurawiem. Były to piękne, zadbane obejścia.

Muzeum organizuje warsztaty muzealne zarówno dla grup zorganizowanych, jak i zwiedzających indywidualnie: toczenie garnków, tkanie na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych. Chętni mogą również wziąć udział w pokazach pracy kowala i robotnika leśnego, ucierania tabaki, prania i maglowania, mielenia żyta, które odbywają się w chałupach lub ich obejściach. W autentycznej izbie lekcyjne z XIX-wiecznej szkoły organizowane są dawne zajęcia szkolne, jak pisanie gęsim piórem, gryflem i stalówką, naukę śpiewania "Kaszubskich Nut", lekcję języka kaszubskiego oraz warsztaty muzyczne z użyciem tradycyjnych narzędzi i instrumentów.

Warto wziąć udział w imprezach organizowanych przez Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny. Wśród nich wyróżnia się Jarmark Wdzydzki, Dzień Świętego Jana oraz Wielki Tydzień na Kaszubach. Jeśli w planach macie zmianę stanu cywilnego, Muzeum udostępnia XVII-wieczny drewniany kościół ze Swornegaci. Zorganizuje również dla Was sesję fotograficzną na terenie skansenu.

Muzeum sprzedaje pamiątki i wydawnictwa, a jeśli zgłodniejecie, w swe progi zapraszają Karczmy Wygoda i Zagość, gdzie spróbujecie potraw kuchni pomorskiej.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top