Wdecki Park Krajobrazowy
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Wdecki Park Krajobrazowy
- Adres:
- ul. Rynek 11A
- Miasto:
- Osie 86-150
- Województwo:
- kujawsko-pomorskie
- Telefon:
- 52 332 94 86
- E-mail:
- sekretariat@wdeckipark.pl
- Współrzędne GPS:
- 53.614722 / 18.301944
- Szlak:
- Wda
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 166) 4.9 / 10
Opis obiektu:
Wdecki Park Krajobrazowy, jeden z młodszych w Polsce, leży w Borach Tucholskich, w dorzeczu rzeki Wdy tworzącej szlak kajakowy. Park w ok. 60% składa się z lasów, z przewagą sosny i brzozy. W jego logo znajduje się jarząb brekinia, którego skupisko w Parku jest największe w Europie Środkowej. Jarząb brekinia to drzewo należące do grupy najrzadszych gatunków rodzimych drzew leśnych i podlega ochronie. Bardzo rzadkie są również torfowiska źródliskowe, które zobaczycie w Parku.
Wśród interesujących gatunków roślin znajdują się te z okresu lodowcowego, jak borówka bagienna, bagno zwyczajne i mącznica lekarska. W runie leśnym wypatrzeć można wawrzynek wilczełyko i lilia złotogłów oraz porost granicznik płucnik. Cenne rośliny to także 3 gatunki rosiczki oraz storczyk plamisty, turzyca bagienna, orlik pospolity, widłak jałowcowy, żurawina błotna, cis pospolity i arcydzięgiel litwor.
Na niebie i jeziorach wypatrujcie bociana czarnego, gągoła, bielika, kropiatka, biegusa zmiennego, kanię rudą, zimorodka, błotnika stawowego, krogulca i nurogęś. Na terenie Wdeckiego Paku Krajobrazowego żyją 42 gatunki ssaków, w tym 16 chronionych, m.in. bóbr europejski, wydra, ryjówka aksamitna, nocek rudy, borowiec wielki i gacek wielkouch. Poza tym są sarny, jelenie, daniele, dziki, 13 gatunków płazów i 5 gatunków chronionych gadów.
Podczas spacerów być może uda Wam się natknąć na 2 olbrzymy - głazy narzutowe. Jeden znajduje się we wsi Tleń, kilka metrów od linii kolejowej nr 215, za mostem kolejowym nad Wdą, na prawym brzegu Zalewu Żurskiego. Jego obwód to 12,3 m, a wysokość 1,40 m. A drugi w okolicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego, tzw. Kamień Świętego Wojciecha, na terenie gminy Drzycim, w okolicach miejscowości Leosia. Jego obwód to 24,5 m, a wysokość 3,5 m.
Zwiedzając Park postarajcie się odwiedzić osadę Zgorzały Most powstałą przez 1772 r. Znajdują się tam młyn wodny i wiatrak z przełomu XIX i XX wieku. Przy szosie Wery-Spławie szukajcie znajdującego się zaraz przy ziemi głazu-pomnika przyrody o wyglądzie płaskiej płyty o wymiarach 150x110. Wyryte są na nim dwa krzyże maltańskie i piastowska korona. Być może znaki wyrył polski żołnierz armii napoleońskiej z oddziałów maszerujących przez te tereny albo głaz ma związek z bitwą pod Drzycimiem w 1091 roku pomiędzy wojskami polskimi a wojskami książąt pomorskich. Interesująca jest również wieś Miedzno ze średniowiecznym układem zabudowy w typie owalnicy, przydrożnymi kapliczkami, drewnianymi domami kalenicowymi z XIX w. oraz lipami-pomnikami przyrody. Drewnianych chat na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego jest sporo, szukajcie ich m.in. w Osiu, Łążku, Radańskiej, Starej Rzece, Zazdrości, Laskach i Starej Hucie. A skoro już wspominamy o Łążku, to nie przegapcie pomnika przyrody - Alei Zakonników, czyli szpaleru dwustu jałowców wyglądających o zmroku niczym mnisi udający się na nieszpory.
Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. Ich nazwy zachęcają do wyruszenia w teren: Stu z nieba, Piętaszków, Wszędołazów, Partyzantów Armii Krajowej, Cisów Staropolskich, Śnieżynka Zagłoby...
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.