Wdzydzki Park Krajobrazowy
Informacje o obiekcie:
- Nazwa:
- Wdzydzki Park Krajobrazowy
- Adres:
- ul. Świętojańska 5E
- Miasto:
- Kościerzyna 83-400
- Województwo:
- pomorskie
- Telefon:
- 58 686 82 73
- E-mail:
- wpk@pomorskieparki.pl
- Współrzędne GPS:
- 54.013 / 17.901000000000067
- Szlak:
- Wda
- Typ:
- Atrakcje
Ocena obiektu (ocen: 164) 4.7 / 10
Opis obiektu:
Wdzydzki Park Krajobrazowy chroni jezioro Wdzydzkie oraz kilka innych wraz z otaczającymi je borami. Borów świeżych i chrobotkowych jest najwięcej, jednak występuje też bór bagienny, dąbrowa, łęgi olchowo-jesionowe, olsy i grądy. Piękny, malowniczy teren wart poznania.
Na Mazurach jest Mazurskie Morze, czyli jezioro Śniardwy, a na Kaszubach Kaszubskie Morze, zwane też Wielką Wodą i Szerzawą - jezioro Wdzydze. Położenie ma wyjątkowe - Bory Tucholskie, Wdzydzki Park Krajobrazowy. Jezioro Wdzydze łączy w jeden akwen 4 inne: Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Przepływa przez nie rzeka Wda tworząca szlak kajakowy.
Rzeki, duże jeziora, jeziora średnie przytulone do łąk i pastwisk, małe wiejskie jeziorka oraz zatopione w lasach oczka wodne sprawiają, że Wdzydzki Park Krajobrazowy zwany jest krajem tysiąca jezior. Zauważcie kolejne porównanie do Mazur. Więc jeśli kochacie Mazury, spodoba Wam się również w kaszubskim Wdzydzkim Parku.
Flora Parku jest różnorodna. Do rzadkich roślin występujących tam należą widłaki: spłaszczony, torfowy, Zeilera, goździsty i jałowcowaty, paprotka zwyczajna, kalina koralowa, mącznica lekarska, a także wawrzynek wilcze łyko. Bardzo rzadkim gatunkiem jest skalnica torfowiskowa, która w Polsce jest reliktem polodowcowym.
Faunę reprezentują pospolite ssaki, jak sarna, zając, dzik, borsuk, bóbr, lis i jenot. W Parku żyje nietoperz nocek łydkowłosy, uważany za wymierający gatunek w skali Europy. Wśród ptaków warto wymienić żurawie, zimorodki, łabędzie nieme, gągoły, czernice oraz szlachara, czyli tracza długodziobego zagrożonego w Polsce wyginięciem. Występuje wiele gatunków chronionych ryb, np. troć jeziorowa zwana wdzydzką - relikt polodowcowy oraz strzebla błotna, uznana za gatunek krytycznie zagrożony. Faunę Parku tworzy też rak szlachetny, dawniej pospolity w polskich jeziorach, obecnie na skraju wyginięcia oraz wiele chronionych płazów.
Wdzydzki Park Krajobrazowy może pochwalić się jednym rezerwatem przyrody "Krwawe Doły", ale trwają starania nad stworzeniem kolejnych. Jest za to 18. użytków ekologicznych oraz 21 pomników przyrody.
Teren Parku jest dobrze zorganizowany pod kątem turystyki. Utworzono 6 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych o łącznej długości 29 km, 6 szlaków rowerowych (łącznie 156,5 km), 4 szlaki PTTK, rozwija się żeglarstwo (szczególnie na jeziorze Wdzydze), spływy kajakowe rzekami Wda i Trzebiocha. Park upodobali sobie wędkarze - 35 gatunków ryb, w tym okoń, płoć, lin, szczupak, sandacz, węgorz, leszcz i karaś to wystarczająca zachęta.
Polecamy Wam wspięcie się na wieżę widokową we Wdzydzach Kiszewskich, z której rozciąga się fantastyczny widok na wieś i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim. Wieża ma wysokość 35,6 m, trzy platformy widokowe, a na jednej z nich umieszczono lunetę. Obok wieży znajduje się wiata edukacyjna oraz tablice informacyjne. Stojąc na szczycie wieży w gąszczu przyrody możemy uświadomić sobie, jak mali jesteśmy i rozmyślać nad tym, co w życiu jest ważne. Zieleń lasów oraz błękit nieba i jezior nastraja refleksyjnie. Wyjątkowy widok rozciąga się również z punktów widokowych z platformami obserwacyjnymi: jezioro Schodno; kompleks jezior Wyrówno, Osty, Bielawy; jezioro Lipno; jezioro Wdzydze (tarasy widokowe we Wdzydzach Tucholskich i koło Przytarni oraz dwa niezagospodarowane tarasy widokowe w okolicach miejscowości Kliczkowy).
Jeśli planujecie przeznaczyć dużo czasu na zwiedzanie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego przeczytajcie regulamin-dzienniczek Pasjonata WPK. Być może uda Wam się zdobyć Odznakę krajoznawczą Pasjonata WPK. A wytrwałym piechurom i rowerzystom polecamy edukacyjną trasę z elementami gry terenowej "Odkrywamy Wdzydzki Park Krajobrazowy".
Aktualne komantarze do obiektu
Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.