Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Zaborski Park Krajobrazowy
Adres:
ul. Turystyczna 10
Miasto:
Charzykowy 89-606
Województwo:
pomorskie
Telefon:
52 396 09 64
Telefon:
727 660 065
E-mail:
zpk@pomorskieparki.pl
Współrzędne GPS:
53.9057 / 17.476
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 171) 5 / 10


Opis obiektu:


Zaborski Park Krajobrazowy to piękny kaszubski park krajobrazowy składający się w większości z lasów. Na tak dużym obszarze, bo 340 km², zmieściło się również 50 jezior, w tym urocze jeziorka lobeliowe z przejrzystą jak kryształ wodą, jeziora mezotroficzne ramienicowe również przezroczyste, ale z wodą szmaragdowozielonej barwy oraz podwodnymi łąkami ramienic oraz rzeki, z których największą jest Brda tworząca szlak kajakowy.

Dzięki licznym szlakom pieszym, rowerowym, ścieżkom dydaktycznym i szlakom kajakowym dotrzecie w każde miejsce Zaborskiego Parku Krajobrazowego, również do malutkich, śródleśnych jeziorek. Jedynym ograniczeniem są torfowiska, ale to może i dobrze, w końcu dają schronienie zwierzętom wcale nie potrzebującym ludzkiej obecności.

Symbolem Parku jest puchacz, największa leśna europejska sowa, którą spotkać można w Parku. Poza nią wypatrujcie też bielika, kani czarnej, kani rudej, łabędzia krzykliwego, zimorodka, żurawia i gągoła. Wśród ssaków żyją w Parku gatunki popularne podlegające ochronie, jak bóbr europejski, piżmak, lis, jenot, borsuk, wydra, kuna, łasica, tchórz, sarna i jeleń, ale również te umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jak rzęsorek mniejszy i nocek łydkowłosy. W czystych wodach jezior i rzek żyje m.in. pstrąg, lipień, sieja i sielawa (zwana po kaszubsku morénką).

Flora dzięki wielu siedliskom jest różnorodna. Zwróćcie uwagę na gatunki związane z jeziorami lobeliowymi: lobelia jeziorna, poryblin jeziorny, elisma wodna i jeżogłówka pokrewna. Jeziora lobeliowe na terenie Parku to m.in. Nawionek, Piecki i Moczadło oraz Czarne, Długie, Żabionek i Sosnówek. Ciekawe są też torfowiska przejściowe i mechowiska z roślinnością kalcyfilną (czyli wapieniolubną), łąki, wrzosowiska i murawy napiaskowe oraz grupa reliktów glacjalnych, które są pozostałością ostatniego zlodowacenia. Należą do nich m.in.: turzyca strunowa, bażyna czarna, zimoziół północny oraz kilka gatunków reliktowych mszaków.

Dziedzictwo kulturowe Zaborskiego Parku Krajobrazowego, zaraz po walorach przyrodniczych, to ogromna zachęta do zobaczenia Parku. Drewniana architektura kaszubska reprezentowana jest przede wszystkich przez kościół w Leśnie pochodzący z XVII wieku, poza tym ciekawa jest wyłuszczarnia nasion z Klosnowa wybudowana w 1913 r. oraz tajemnicze kręgi kamienne i kurhany w Leśnie.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top