Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Zamek w Świeciu
Adres:
ul. Zamkowa 1
Miasto:
Świecie 86-105
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
795 114 893
Telefon:
52 562 73 78
E-mail:
zamek@oksir.eu
Współrzędne GPS:
53.40484 / 18.45834000000002
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 159) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Świecie położone jest przy ujściu rzeki Wdy, tworzącej szlak kajakowy, do Wisły. Wśród kilku zabytków wyróżnia się zamek krzyżacki, jedyny wodny zamek państwa krzyżackiego, umiejscowiony w widłach Wdy i Wisły, niedaleko dawnego grodu księcia Świętopełka II. Jest to zamek gotycki, z czasem zyskał kształt renesansowy. Zbudowano go w latach 1335-1350, zniszczono w 1664 r. w czasie wojen szwedzkich, natomiast pozostałości częściowo rozebrano w 1772-1859 r. Pierwotnie był on własnością Zakonu krzyżackiego i miał za zadanie kontrolować ruch na Wiśle.

Zamek w Świeciu w czasie wojny 13-letnie znajdował się przez krótki czas w rękach polskich, następnie w latach 1461-1502 był własnością rady miejskiej Torunia. Od 1508 do 1772 r. był siedzibą starostów królewskich. Od 1875 r. aż do I wojny światowej zamek w Świeciu znajdował się pod administracją władz budowlanych. W końcu XIX w. konserwator przeprowadził prace konserwacyjne ruin. Od 1898 r. do I wojny światowej na terenie zamku odbywały się ćwiczenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Zbudowano nawet boisko sportowe. W okresie międzywojennym zamek znajdował się pod zarządem Wydziału Dróg Wodnych i niestety nadal niszczał.

Po II wojnie światowej rozpoczęto odbudowę zamku. Obecnie znajduje się on w całkiem dobrym stanie i jest udostępniony do zwiedzania. Zobaczyć możecie podziemia z przygotowaną wystawą średniowiecznej izby tortur oraz zbrojownią. Na poziomie kaplicy ustawiono dwie machiny miotające oraz planszę z układem miasta i zamku w średniowieczu. W kaplicy zobaczycie pozostałości naściennej polichromii. W baszcie zachowanego skrzydła zamku obejrzycie salę rycerską. Wejść można również na szczyt wieży.

Na zamku co roku odbywa się Festiwal Mocnych Brzmień i Noc Grozy. Ciekawostką jest, że nietoperze upodobały sobie zamek i odbywają w nim zimową hibernację (listopad-marzec). Budzą się na wiosnę. Na zamku przebywa gacek brunatny, karlik drobny, karlik większy, nocek rudy, mopek i mroczek późny. Łącznie jest ok. 70 osobników, dawniej było ok. 200. Nietoperze objęte są ochroną. Wymierają m.in. z powodu pestycydów, malejącej liczby drzew, zakłócania spokoju podczas hibernacji.

Zamkiem w Świeciu opiekuje się Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top