Zastanawialiście się co można robić, gdy rzekę skuje lód? Jak się okazuje zimą wcale nie trzeba się nudzić, można sprawdzić swoją "twardość". O czym mowa? Oczywiście o Międzynarodowym Spływie Twardzieli będącym Memoriałem Andrzeja "Balona" Tarasiewicza.
Zapewne kłębią Wam się w głowie pytania, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, aby szczęśliwie dotrzeć do celu? Czy na wyprawę kajakiem możemy zabrać dzieci? I czy można płynąć nocą? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.
Planujesz po raz pierwszy popłynąć kajakiem, ale nie wiesz jak się przygotować się do podróży mazurskimi rzekami? Zanim wyruszysz w drogę sprawdź, co warto ze sobą zabrać na wyprawę kajakiem, dzięki temu będziesz przygotowany na każdą ewentualność, a wyprawa nie przysporzy Ci niepotrzebnego stresu.
By ułatwić poruszanie się na szlaku Krutyni stworzyliśmy małą mapę tego szlaku wraz z krótkim opisem najważniejszych punktów i odcinków jakie będziemy musieli przebyć.
Jest wiele powodów do tego by uznać szlak Krutyni za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Zróżnicowana i ciekawa trasa wyróżnia się przede wszystkim atrakcyjną florą i fauną. Zawdzięcza to swojemu położeniu. Rzeka przepływa przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy.
Mazury są obficie oblegane nie tylko przez krajowych turystów, ale także tych zagranicznych. Miejsce to może okazać się wspaniałą alternatywą na spędzenie wakacji.
Spływy kajakowe organizowane przez nas na Krutyni można podzielić na kilka kategorii. Różnią się one ceną, trasą oraz innymi udogodnieniami. Oto poszczególne z nich:
Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością. To bardzo dobrze dla naszego zdrowia i nie tylko. Spędzając czas w kajaku zapewniamy sobie kontakt z dziką przyrodą, dawkę aktywnego wypoczynku oraz wiele innych ciekawych atrakcji. Krutynia może okazać się idealną trasą na pierwszy spływ kajakowy.
Krutynia znajdująca się na Pojezierzu Suwalskim to popularny szlak kajakowy nie tylko w Polsce, ale także w nizinnej Europie.
Mazury to geograficzno-kulturowy region znajdujący się w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są tutaj przydrożne aleje drzew, Pałace oraz dwory z założeniami parkowo-ogrodowymi, mazurskie cmentarze ewangelickie, obiekty dawnych linii kolejowych oraz pozostałości wczesnośredniowiecznych posągów nagrobnych.
Krutynia z roku na rok jest coraz bardziej oblegana przez turystów. Obok wielkich jezior mazurskich to właśnie ona jest największym skarbem Mazur. Z tego powodu jej część znajduje się na obszarach chronionych prawem, czyli rezerwatów.
PTTK czyli Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze za zadanie stawia sobie upowszechnienie na terenie Polski turystki kwalifikowanej i krajoznawstwa. Towarzystwo zrzesza około 61 tysięcy członków, ma ponad 260 oddziałów oraz blisko 200 obiektów noclegowych o różnym standardzie. Baza noclegowa PTTK na terenie Polski obejmuje ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych w 60 domach turysty, 77 schronisk górskich, 35 stanic i ośrodków turystyki wodnej, 33 ośrodki campingowe i 25 zajazdów.