Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Ełku. Kajaki Ełk!


  Ełk jest największym miastem na Mazurach i 4. pod względem wielkości w województwie. Leży nad jeziorami Ełckim, Sunowo, Selmęt Mały i Szyba oraz nad rzeką Ełk.

Zabytków w Ełku jest wiele. Do najważniejszych sakralnych zabytków należy neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1847-1850 (dawniej ewangelicki, a obecnie katolicki). W południe zatrzymajcie się przy nim, aby posłuchać hejnału granego z wieży kościoła. Majestatyczna jest również neogotycka katedra św. Wojciecha z 1893 r. Zabytkowy jest kościół Chrześcijan Baptystów z pocz. XX w. oraz nekropolie ełckie, których jest 5: komunalny i wojskowy z 1788 r., katolicki z XIX w., wojenny żołnierzy niemieckich z I wojny światowej, wojenny żołnierzy rosyjskich z I wojny światowej oraz wojenny żołnierzy rosyjskich z I wojny światowej w Ełku-Szybie.  

Na dawnej wyspie jeziora Ełckiego, a obecnie półwyspie znajduje się zamek krzyżacki. Zamek został wzniesiony na przełomie XIV i XV w. przez wielkiego mistrza krzyżackiego Urlicha von Jungingena jako siedziba prokuratora krzyżackiego. Po sekularyzacji zakonu w 1525 r. zamek zyskał renesansowy wygląd i zaczął bardziej przypominać pałac. Stał się siedzibą starosty, a następnie pruskiego sądu. W 1888 r. na zamku znajdowało się więzienie, które zamknięto w 1970 r. W 2010 r. od miasta kupiła go prywatna osoba, która zamierza przeobrazić go w hotel, ale wcześniej zobowiązała się przeprowadzić badania archeologiczne i rzeczywiście w kolejnych latach odbywały się wykopaliska archeologiczne. Dzięki nim okazało się m.in. że błędne były dotychczasowe rekonstrukcje zamku. Wydobyto ciekawe znaleziska, np. w fosie znaleziono denary z czasów Władysława Jagiełły, czy pokrywę wylotu hypokaustum, służącego w średniowieczu do ogrzewania wnętrza zamku gorącym powietrzem. Wykopano również ok. 300 bardzo dobrze zachowanych kafli piecowych z XVI-XVII w. A teraz pozostaje trzymać kciuki za pozytywną rekonstrukcję zamku.

Odwiedźcie koniecznie ełckie muzea. Muzeum Kropli Wody znajduje się we wieży ciśnień wybudowanej w 1895 r., jednej z najlepiej zachowanych wież ciśnień na Mazurach. Zobaczycie tam eksponaty związane z wodą, jak stare pompy strażackie, gąsiory czy butelki. Na placu przy wieży stoją pompy i urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów. Po zmierzchu wieża prezentuje się świetnie dzięki efektownemu oświetleniu. Takich miejsc pięknie oświetlonych w Ełku zobaczycie więcej. Ale wracamy do muzeów.

Warto odwiedzić również Muzeum Historyczne mieszczące się w kamienicy przy Parku Solidarności. Przy okazji pospacerujcie po tym parku, który jest zabytkowy, odrestaurowany i znajduje się w centrum miasta. Jest to urokliwe miejsce z alejkami, ławkami, XIX-wieczną fontanną oraz pomnikami przyrody i pomnikami kamiennymi. Dawna nazwa to Park Królowej Luizy, a obecna Park Solidarności.

Zabytkowy jest most na jeziorze Ełckim zbudowany w 1910 r. w miejsce dawnego, drewnianego. Most łączy główną część miasta z resztą i ełckim zamkiem. Most dzięki podświetleniu pięknie prezentuje się o zmierzchu.

Ełk to również kunsztowne zabytkowe kamienice. Do najciekawszych należy kamienica z pocz. XX w., w której obecnie mieści sie Wyższe Seminarium Duchowne, kamienica z 1919 r. - obecnie Szkoła Artystyczna, kamienica z 1911 r. - obecnie Sąd Rejonowy oraz eklektyczny budynek z pocz. XX w. w którym mieści się straż miejska, a dawniej Państwowa Szkoła Muzyczna.

Nieistniejącym zabytkiem Ełku jest synagoga zbudowana w latach 1848-1851 r., o której historyk Max Toeppen napisał w 1870 r., że jest prawdziwą ozdobą Ełku. Synagoga została uszkodzona w latach 1914-1915, spalona podczas Nocy Kryształowej w 1938 r. i rozebrana prawdopodobnie po 1945 r. Po cmentarzu żydowskim również nie ma śladu. Znajdował się niedaleko ziemnego kopca, zwanego Górą Jerozolimską. Kirkut został zdewastowany przez nazistów, a w latach 60. XX w. teren zniwelowano. Obecnie pl. Jana Pawła II zajmuje część terenu dawnego kirkutu.

A na koniec główny punkt zwiedzania Ełku - przejażdżka Ełcką Koleją Wąskotorową i zwiedzanie Muzeum Ełckiej Kolei Wąskotorowej z zabytkowymi parowozami. Kolej ma piekną historię. Zbudowana została w latach 1910-1918 i działa do dzisiaj (od 2002 r. prowadzi jedynie kursy turystyczne). Przy Kolei działa Skansen Pszczelarski i pracownia rzeźby. Odwiedźcie te miejsca koniecznie.

W Ełku urodził się Michał Kajka (1859–1940), postać znana na Mazurach. Pochodził z rodziny chłopskiej. Z zawodu był cieślą. Działał artystycznie, zaangażowany był również w działalność społeczną i polityczną. Pisał wiersze w języku polskim, był założycielem Mazurskiej Partii Ludowej - pierwszej politycznej organizacji Mazurów. Zupełnie błędne jest myślenie, że uważał się za Polaka. Kajka nigdy nie zadeklarował swojej przynależności narodowej, nie był wielkim polskim patriotą, podkreślał jedynie że jest polskojęzycznym Mazurem. Nie był więc ani Polakiem, ani Niemcem. W Prusach Wschodnich nie było oczywiste to, że świadomość narodowa jest tożsama z językiem, którym ludność się posługuje (prościej mówiąc - to że mazurski chłop mówił po polsku, nie oznaczało, że czuł się Polakiem). Poeta był Mazurem, ewangelikiem, który modlił się po polsku.

W Ełku i okolicy nudzić się nie będziecie - oprócz zabytków nie brakuje tematycznych szlaków turystycznych. Ich nazwy niech będą dla Was zachętą, aby wsiąść na rower lub wyruszyć pieszo na szlaki - Szlak Tatarski, Szlak Morenowych Wzgórz, Szlak spacerowy Białej Lilii, Szlak Mazur Garbatych, Szlak im. Michała Kajki i wiele, wiele innych. My zachęcamy Was do skorzystania z naszych usług zorganizowania spływu kajakowego.
 

Spływy Jednodniowe Krutynia tylko 80 km od miasta Ełk.

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA ! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe !
Komfort w cenie ! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 50 zł/kajak, 70 zł/Kanoe

2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 80 zł/kajak, 100 zł /Kanoe

4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,80 zł /Kanoe

5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,90 zł /Kanoe

6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

 
 
Podziel się:
back to top